JazzArt 2014 - znamy (ŚWIETNY!) program!

Autor: 
Redakcja

Słynny amerykański muzyk i producent Quincy Jones stwierdził kiedyś, że „nikt do cholery nie wie, dokąd zmierza jazz”. Rzeczywiście – dzisiejsza scena jazzowa jest bardzo pojemna, od szeroko pojętej muzyki improwizowanej po różnego rodzaju fusion. Podczas 3. edycji Katowice JazzArt Festivalu organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów chcemy przedstawić jak najszersze jej spektrum. Proponujemy więc słuchaczom koncerty bardzo zróżnicowane pod względem stylistycznym, lecz zawsze na najwyższym poziomie artystycznym i wykonawczym.

Do Katowic przyjedzie Tigran Hamasyan ze swoim triem (fortepian, gitara basowa, perkusja) i najnowszym projektem Shadow Theater (2013). Jego żywiołowość zderzy się z kontemplacyjnym światem Anouara Brahema, który od wielu lat ożywia tradycyjną muzykę arabską, włączając do niej elementy jazzu. Wraz ze swoim kwartetem o międzynarodowym i międzykulturowym składzie (Klaus Gesing – klarnet basowy, Björn Meyer – gitara basowa, Khaled Yassine – darbuka, bendir) zaprezentuje utwory z albumu The Astounding Eyes of Rita (2009).

Muzyka bristolskiej grupy Get the Blessing (trąbka, saksofon, gitara basowa, perkusja), których pierwsza płyta All is Yes zdobyła tytuł albumu roku 2008 na BBC Jazz Awards, to z kolei połączenie mocnych rockowych rytmów z jazzową improwizacją i dużą dozą elektroniki.

W świat rozkołysanych i nastrojowych melodii bossa novy przeniesie nas Vinicius Cantuaria – brazylijski artysta, który bardzo rzadko gości w Polsce. Jego bossa nova jest z najwyższej półki –  klasyczna, z domieszką nowoczesnych brzmień. Trio Bena Goldberga (Ben Goldberg – klarnet, Greg Cohen – kontrabas, Kenny Wollesen – perkusja) sięga natomiast po muzykę żydowską. Jest ona jednak jedynie punktem odbicia dla wyrafinowanych improwizacji, w których skomplikowana rytmiki krzyżuje się z subtelną dźwiękową akrobatyką.

Uri Caine i Dave Douglas często występują w naszym kraju, jednak po raz pierwszy zagrają w duecie, wspólnie improwizując na bazie znanych standardów i piosenek. Drugim spotkaniem znakomitych jazzowych osobistości będzie występ saksofonistów tenorowych – Davida Liebmana i Ellery'ego Eskelina, którzy zagrają w kwartecie Different But The Same razem z Jimem Blackiem na perkusji i Tonym Marino na kontrabasie.
Przedstawicielami polskiej sceny jazzowej będą tria Mikołaja Trzaski i Dominika Wani. Wania zaprezentuje swój projekt Ravel, uwieczniony w zeszłym roku na płycie, który stanowi reinterpretację suity fortepianowej Zwierciadła Ravela.

Na koncercie finałowym wystąpi natomiast Kronos Quartet z fińskimi muzykami Kimmo Pohjonenem (akordeon, wokal) i Samuli Kosminenem (perkusja, sampling). Efektem ich współpracy jest projekt Uniko –odkrywcze łączenie możliwości kwartetu smyczkowego, akordeonu i ich samplowania w czasie rzeczywistym. Projekt ten, choć ukończony w 2004 roku, doczekał się tylko paru wykonań koncertowych, a katowicki występ będzie pierwszą prezentacją w Polsce.

Zapraszamy więc do Katowic, by świętować przypadający 30 kwietnia Międzynarodowy Dzień Jazzu i cieszyć się różnorodnością tej muzyki, która nie wiadomo jaką jeszcze drogą może podążyć. I całe szczęście, bo chyba właśnie w tym tkwi jej siła.

Bilety i karnety na festiwal trafią do sprzedaży w połowie marca za pośrednictwem portali ticketpro.pl i ticketporta.pl
 

26.04 (sobota)

g. 18.00 Kinoteatr Rialto
Tigran - Shadow Theater

Tigran Hamasyan – fortepian/wokal
Sam Minaie – bas
Arthur Hnatek – perkusja

g. 20.30 Kinoteatr Rialto
Anouar Brahem Quartet - The Astounding Eyes of Rita

Anouar Brahem – oud
Klaus Gesing – klarnet basowy
Björn Meyer – bas
Khaled Yassine – darbouka, bendir

g. 22.00 Jazzclub Hipnoza
Get the Blessing

27.04 (niedziela)

g. 19.00 Kinoteatr Rialto
Vinicius Cantuaria Quartet

Vinicius Cantuaria – wokal/gitara
Paul Socolow – bas
Adriano Santos – perkusja
Helio Alves – fortepian

29.04 (wtorek)

g. 19.00 – Kinoteatr Rialto
Dominik Wania Trio – Ravel

Dominik Wania – fortepian
Maksymilian Mucha – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja


30.04 (środa)

g. 18.00 Jazzclub Hipnoza
Trio Mikołaja Trzaska

Mikołaj Trzaska – saksofon/klarnet
Łukasz Rychlicki – gitara
Paweł Szpura – perkusja

g. 20.00 Jazzclub Hipnoza
David Liebman/Ellery Eskelin Quartet – Different But The Same

David Liebman – saksofon
Ellery Eskelin – saksofon
Jim Black – perkusja
Tony Marino – kontrabas

1.05 (czwartek)

g. 19.00 Kinoteatr Rialto
Uri Caine/Dave Douglas – Duos

Uri Caine – fortepian
Dave Douglas – trąbka

2.05 (piątek)

g. 19.00 Centrum Kultury Katowice
Kronos Quartet/Kimmo Pohjonen/Samuli Kosminen – Uniko

David Harrington – skrzypce
John Sherba – skrzypce
Hank Dutt – altówka
Sunny Yang – wiolonczela
Kimmo Pohjonen – akordeon/wokal
Samuli Kosminen – perkusja/sampling

g. 21.00 Jazzclub Hipnoza
Ben Goldberg Trio

Ben Goldberg – klarnet
Greg Cohen – kontrabas
Kenny Wollesen – perkusja

Tagi: