Jazzarium Fest: Masecki/Tymański/Moretti zagrają STANDARDY!!!

Autor: 
Redakcja

"Ciężko tu cokolwiek powiedzieć. Od dawna pomysł wisiał w powietrzu. Każdy z nas ma inne nieco spojrzenie na muzykę jazzową i inne z nią doświadczenia. Wiec tym ciekawsze spotkanie." - napisał dość lakonicznie Marcin Masecki o założeniach koncertu "Standardy Jazzowe" w trio z Tymonem Tymańskim i Maciem Mortettim w ramach Jazzarium Festu. Wystarczająco jednak by zaintrygować zarówno fanów odważnej improwizacji jak i strażników jazzowej tradycji. 

 
Koncert tria Masecki/Tymański/Moretti odbędzie się 7 listopada w Novym Kinie Praha w Warszawie. Ich występ poprzedzi koncert zespołu High Definition, nagrodzony przed miesiącem Grand Prix festiwalu Jazz Hoilaart w Brukseli. Na fortepianie w High Definition zagra Pianohooligan, triumfator konkurs w Montreaux. 
 
Marcin Masecki - pianino
Tymon Tymański - kontrabas
Macio Moretii - perkusja
 
Bilety można kupować tutaj
 
Marcin Masecki, warszawiak, pianista, kompozytor, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Współpracuje/ował z wieloma artystami m. in.  Macio Moretti, Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Andrzej Jagodziński, ALCHEMIK, Pink Freud, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński i Candelaria Saenz Valiente. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Miedzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart'98 w Bruskeli z zespołem Alchemik.
Od 2006 ściśle związany z warszawskim wydawnictwem Lado ABC. Jest członkiem zespołu PARISTETRIS. Prowadzi własny sekstet jazzowy PROFESJONALIZM. Jest też dyrektorem pierwszej edycji WORu (Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej).
Jego równoległą pasją jest muzyka klasyczna XVIII wieku. Od kilku lat przygotowuje płytę z nagraniem ogromnego utworu dość znanego kompozytora, o której jednak troche wstyd mu pisać gdyż już zbyt wiele razy zapowiadał jej rychłe wydanie.  Ale już zaraz będzie. Naprawdę.
Mieszka w Warszawie i w Buenos Aires.

Macio Moretti, osobowość muzyczna wszechstronna i wielowymiarowa; perkusista, basista, wokalista i projektant graficzny. Współzałożyciel wytwórni płytowej Lado ABC. Laureat Fenomenów Przekroju 2010, oraz Paszportów Polityki 2010. Brał udział w niezliczonych projektach artystycznych i w wielu niezwyczajnych zespołach. Gra lub grał w Mitch & Mitch, ParisTetris, Baaba, Starzy Singers, Mołr Drammaz, Bassisters Orchestra, Shofar, Mały Szu, Antigama, Kwadratowi, Królowie Życia, WOR, etc etc. Jest przystojny i punktualny. Projektuje okładki. Za oprawę graficzną płyt Hey "Echosystem" i "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" dostał Fryderyka. Przez jakiś czas pracował jako grafik dla "Przekroju". Jest też dyrektorem artystycznym festiwalu "Weź to Wyłącz".

Tymon Tymański, gdańsk, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość, Kury, Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Zaczynał działalność muzyczną w drugiej połowie lat osiemdziesiątych jako basista i wokalista w nowofalowej grupie Sni Sredstvon Za Uklanianie. Później (na przełomie lat 80. i 90.), już jako kontrabasista  zasłynął jako odnowiciel polskiego jazzu (a zarazem twórca yassu) w zespole Miłość z ktorym nagrał w sumie siedem płyt. Na trzech z nich gościnnie wystąpił afroamerykański trębacz Lester Bowie (Art Ensemble of Chicago). Popularność przyniosła Tymańskiemu również współpraca z zespołem Kury, w którym śpiewał i grał na gitarze basowej. Kury, skład których uzupełniali Piotr Pawlak oraz perkusista Jacek Olter – nagrały cztery płyty, z których najgłośniejsza, P.O.L.O.V.I.R.U.S., zdobyła nagrody Fryderyka '98 i Machinera '98.
Od lat równolegle prowadzi zespoły alternatywno-rockowe i jazzowe, grając na elektrycznej gitarze lub na kontrabasie. Jednym z nich jest formacja Tymon & The Transistors, z którą nagrał dwie płyty (pierwsza z nich stanowi soundtrack do filmu "Wesele" Wojtka Smarzowskiego), obficie nagradzanego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i festiwalu Polskiej Akademii Filmowej Orły 2003. Tymański Yass Ensemble to gwiazdorska konstelacja trzech pokoleń polskiego alternatywnego jazzu. Z kolei Polish Brass Ensemble to sekstet, który powstał przy okazji współpracy z Dave'em Douglasem.
Skomponował muzykę do filmów: "Sztos", Przemiany, "Wesele" oraz "Jak bóg Maior utracił tron". Był współwłaścicielem trójmiejskiej wytwórni fonograficznej Biodro Records, w której wydał m.in. płyty zespołów Miłość, Kury, Ścianka, Pogodno i Kobiety.
Tagi: