Jazz w Mazowszu pod patronatem Jazzarium

Autor: 
Redakcja

W dniach 15-16 września w siedzibie zespołu „Mazowsze” odbędzie się VI edycja festiwalu Jazz w Mazowszu. Obok koncertów zaproszonych artystów nowością tegorocznej edycji będą warsztaty jazzowe. Dodatkowymi atrakcjami tego festiwalu będzie wernisaż wystawy rzeźbiarza i malarza Kazimierza Kalkowskiego z Gdyni oraz kiermasz płyt.

Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu będzie Grzegorz Karnas - wokalista jazzowy wyróżniający się na europejskiej scenie muzycznej. Początek jego kariery scenicznej przypada na 1998 r. , kiedy to w Zamościu, na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych został wyróżniony pierwszą nagrodą. Na przestrzeni lat kariera Grzegorz Karnasa nabierała rozpędu. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej, zdobywając uznanie i fanów na całym świecie. Karnas wydał kilka autorskich krążków, m.in. "Reinkarnasja", „Sny”, „Ballady na Koniec Świata” i ostatnio wydany album zatytułowany „Karnas” podsumowujący dotychczasową działalność artystyczną. Wokalista jest postacią nietuzinkową i wielką osobowością muzyki jazzowej. Odważnie eksperymentuje z rożnymi gatunkami muzycznymi, przełamując w ten sposób stagnację i rutynę polskiej wokalistyki jazzowej.

W wieczornym koncercie Grzegorzowi Karnasowi będzie towarzyszyć zespół Jazz City Choir, w skład którego wchodzi 14. wokalistów. Zespół został założony przez Małgorzatę Korczyńską w październiku 2007 r. W swoich kilkuletnich poszukiwaniach muzycznych wykonywał utwory z różnych gatunków muzyki rozrywkowej, aby wreszcie poświęcić się wyłącznie muzyce jazzowej. W ich repertuarze jazzowym znajdują się głównie – specjalnie zaaranżowane- znane utwory instrumentalne. Pracują pod okiem wokalistki i wykładowcy wokalistyki jazzowej Anny Gadt. Szczególną atrakcją koncertów Jazz City Choir jest improwizacja - własny utwór tworzony na scenie.

Swoją szansę zaprezentowania się na scenie otrzymają także wyróżnieni uczestnicy warsztatów jazzowych odbywających się pierwszego dnia festiwalu.

Drugi dzień festiwalu zacznie się mocnym free-funkowym brzmieniem w wykonaniu jedenastoosobowej TRIPHONIX ORCHESTRY pod skrzydłami świetnego muzyka, kompozytora i multiinstrumentalisty - Macieja Trifonidisa Bielawskiego. Będzie to energetyczna dawka mocnego uderzenia i pozytywnej energii. Pięć saksofonów, puzon, trąbka, tuba, conga, bas i bębny. Mówi się o nich Funkowa Godzilla, gdyż równają z ziemią wszystko, co napotkają. Zespół ma na koncie dwie płyty Tricphonix (2007 Slowdown) i Tricphonix Street Band (2010 Slowdown).

Po mocnym akcencie przyjdzie kolej na spokojniejsze klimaty, w które wprowadzi zespół HERA. Ważną postacią zespołu jest Wacław Zimpel, znany ze współpracy z czołowymi twórcami współczesnej muzyki improwizowanej, m.in. z Kenem Vandermarkiem, Joe McPhee, Michaelem Zerangiem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem czy Mikołajem Trzaską.

HERA to subiektywny komentarz rzeczywistości zaproponowany przez klarnecistę i kompozytora Wacława Zimpla oraz zaproszonych do projektu muzyków: saksofonisty Pawła Postaremczaka, kontrabasisty Ksawerego Wójcińskiego i perkusisty Pawła Szpury. Wacław Zimpel, jeden z najciekawszych polskich muzyków jazzowych, konsekwentnie pozostaje wierny muzyce improwizowanej. Jego kolejne projekty spotykają się z coraz większym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podstawą formotwórczą utworów wykonywanych przez HERĘ jest "polifonia emocjonalna", która zakłada niezależne i równoprawne przedstawianie emocji, ujętych w często kontrastujące ze sobą partie instrumentalne. Zimpel w swoich kompozycjach nawiązuje do tradycji muzyki sakralnej i folkloru różnych kultur, nadając im współczesny kontekst.

Wejściówki na koncerty w cenie 15 zł są do nabycia na stronie mazowsze.waw.pl, w kasie Matecznika Mazowsze oraz w zewnętrznych punktach kasowych wymienionych na stronie ww.mazowsze.waw.pl.

Bezpłatne warsztaty podczas trwania festiwalu poprowadzą: Krzysztof Gradziuk, Anna Gadt, Rafał Stępień. W warsztatach może wziąć udział każdy bez względu na wiek, wystarczy zapał i chęć dobrej zabawy. Zwieńczeniem całodniowych zajęć będzie wspólny występ z wybranymi uczestnikami warsztatów razem z jedenastoosobowym zespołem JAZZ CITY CHOIR  i gwiazdą wieczoru - Grzegorzem Karnasem.

Zapisy na nieodpłatne warsztaty przyjmować będzie Anna Sobczak - Gminny Ośrodek Kultury Okej ul.Wilsona2 w Brwinowie Tel. 22 729 34 15, e-mail: ok@ok.brwinow.pl Koordynacja projektu Adam Fedorowicz Tel. 605 465 426. Ilość miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie w spotkaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń.