Jazz spotyka Klasyków, czyli nowy album Paquito D’Rivera dostępny na rynku

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Legendarny kubański wirtuoz aerofonów – klarnecista i saksofonista Paquito D’Rivera wydał właśnie nowy album nakładem wytwórni Sunnyside Records. „Jazz Meets the Classics” – to tytuł, a zarazem  zwięzła – i chyba trochę niewyszukana zapowiedź tego, z czym spotkamy się na nagraniach.

O tym, że granica między jazzem a klasyką jest płynna i w zależności od kompetencji i wyobraźni muzyków zależy przebieg linii demarkacyjnej tych dwóch gatunków, wiemy chyba wszyscy. Są jednak muzycy, których wierność obranej stylistyce – wypadkowej muzyki poważnej i równie poważnego jazzu zasługuje na szczególny szacunek. Do grona takich artystów z całą pewnością należy Paquito D’Rivera. Zdobywca nagrody Grammy od lat konsekwentnie czerpie inspiracje zarówno z jednego, jak i drugiego obszaru muzyki, od Mozarta po Ellingtona. Nie bez znaczenia  dla jego twórczości, a także sposobu interpretacji jest latynoskie pochodzenie oraz pierwsze chwile przy instrumencie spędzone pod okiem ojca, również kubańskiego saksofonisty.

„Jazz Meets the Classics” to jedenaście kompozycji  wybitnych twórców klasycznych (min. Chopin, Beethoven i Mozart) zagranych przez jazzowy sekstet. W nagraniach, oprócz lidera udział wzięli trębacz Diego Urcola, pianista Alex Brown, basista Oscar Stagnaro, perkusjonista Arturo Stable, perkusista  Mark Walker oraz pianista Pepe Rivero.