Jazz na starówce po raz siedemnasty - znamy program tegorocznej edycji festiwalu!

Autor: 
Redakcja

Wczoraj 21.06. 2011 podczas konferencji prasowej ogłoszony został program XVII Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. Impreza to doskonale znany mieszkańcom Warszawy i jej gościom cykl koncertów odbywających się w samym sercu Starówki. Począwszy od 2 lipca w każdą sobotę na deskach festiwalowych występują zarówno artyści z Polski, nierzadko w premierowych przedsięwzięciach, twórcy ze starego kontynentu, a nierzadko też gwiazdy z USA. Stało się regułą już, że wielu prezentowanych artystów nigdy wcześniej nie gościło na żadnej krajowej imprezie jazzowej. Zapewne ucieszy wszystkich miłośników festiwalu, ale także jazzfanów w ogóle, że festiwal otrzymał trzyletnią dotację z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, co dla nas oznacza, że o kolejne edycje możemy być spokojni.

O najbliższym festiwalu jego organizatorzy wypowiedzieli się tak: „Tegoroczna, XVII edycja zapowiada się bardzo ciekawie i upłynie po znakiem europejskich gwiazd i wykonawców. To nasz ukłon w stronę objęcia przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej”.

Wydarzeniami będą: inauguracyjny koncert norweskiej gwiazdy ECM- u, jednego z najbardziej nowatorskich pianistów europejskich Torda Gustavsena oraz koncert „divy” skandynawskiego wokalu Caecilie Norby z Larsem Danielssonem z premierą jej ostatniej płyty.  Po raz pierwszy w Polsce wystąpi „norweski McLaughlin i Al Di Meola” Steinar Aadnekvam oraz kubański wirtuoz skrzypiec i popularyzator nowoczesnej muzyki kubańskiej Omar Puente. (…) W Warszawie po raz pierwszy usłyszymy zaliczany do najciekawszych młodych zespołów europejskich - szwedzkie Tingvall Trio oraz grupę Wokshead austriackiego wirtuoza Hang Drumm Manu Delago.  Zaprezentujemy premierowy projekt zespołu gwiazd o grecko polskich korzeniach - Naxos z Elektrą Kurtis, Apostolis Anthimosem, Kostasem Yoriadisem, Milo Kurtisem oraz nowy projekt mistrza amerykańskiej trąbki Gary’ego Guthmana. Wystąpi również legenda polskiego jazzu, jeden z najważniejszych polskich zespołów lat 70 Laboratorium.  

Organizaotrzy obiecują więc wiele gorących chwil, a my będziemy się festiwalowi przyglądać, przysłuchiwać i na bieżąco go relacjonować na stronach portalu.

Poniżej lista tegorocznej edycji XVII Międzynarodowego Festiwalu Jazz Na Starówce.

2 lipca - Tord Gustavsen Ensamble

9 lipca - Naxos Quintet (Elektra Kurtis, Milo Kurtis, Apostolis Anthimos, Kostas Yoriadis)

16 lipca - Tingvall Trio

23 lipca - Laboratorium

30 lipca - Steinar Aadnekvam Quartet

6 sierpnia - Manu Delago & The Wokheads

13 sierpnia - Gary Guthman Quartet

20 sierpnia - Caecilie Norby Quartet

27 sierpnia - Omar Puente Sextet