Jazz na Starówce: dziś Tingvall Trio - to może być HIT!

Autor: 
Redakcja

Dziś o 19:00 na Rynku Starego Miasta w Warszawie wystąpi Tingvall Trio, uchodzące za natępcę e.s.t.

Tingvall Trio zalicza się do niewielu młodych zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Rok temu zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywając pierwsze miejsce na niemieckiej liście hitów jazzowych.


Media zachwycił ich pierwszy album "Skagerrak". Reakcja fanów, radia i prasy na wyróżniające się nagrania grupy potwierdził kolejny album "Norr", na którym przedstawili jeszcze bardziej zintegrowane brzmienie. Zespół ma wielu fanów w Europie a także w Japonii gdzie miarą popularności stała się liczba sprzedanych krążków.

Tingvall jest Szwedem, ale muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Juergena Spiegela. Pierwsze sukcesy przyszły bardzo prędko. Zwrócili na siebie uwagę skandynawskiej publiczności występując na Jazz Festival w Sztokholmie, ale prawdziwą furorę zrobili występem na Hamburg Jazz Festival. Zespół przebił się na wymagający rynek japoński i północnoamerykański.

Tinvall Trio jeden z krytyków obwołał o "młodą odpowiedzią na Esbjoerna Svenssona". "Do E.S.T. zbliża Tingvall Trio nie tylko zgranie pomiędzy muzykami, ale także upodobanie do spoglądania na jazz z różnych perspektyw". Autorem kompozycji " muzycznych perełek jest lider zespołu Martin Tingvall. Tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Sam lider określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą". 

Po występach na festiwalach jazzowych w Moskwie oraz Barcelonie zespół spędził 2010 r. koncertując w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce Południowej. W maju 2011 r. nagrał kolejny album.

więcej informacji na www.tingvall-trio.de