Jazz Jantar: Weekend z Vijay'em Iyerem i Rudreshem Mahanthappą

Autor: 
Redakcja

Muzycy z absolutnego topu amerykańskiej sceny jazzowej młodszego pokolenia zagrają dziś i jutro na gdańskim festiwalu Jazz Jantar aż w trzech odsłonach! W sobotę Vijay Iyer, pianista, laureat niezliczonej ilości muzycznych nagród, uważany za muzyka numer 1 ostatniej dekady zagra w Klubie Żak koncert solo. W niedzielę wystąpi w duecie ze swoim przyjacielem, uznanym przez magazyn downbeat za najlepszego saksofonistę altowego roku - Rudreshem Mahanthappą. Drugi set poprowadzi Mahanthappa jako Mauger - w trio z Markiem Dresserem (db) i Gerrym Hemingway'em (dr).

Vijay Iyer - muzyk roku, muzyk dekady, najwspanialszy talent nowoczesnego jazzu, wielki talent światowej pianistyki - tak określa się dzisiaj Vijaya Iyera. Tytuł Muzyka Roku 2010 otrzymał od amerykańskiego stowarzyszenia Jazz Journalists Association. The New Yorker napisał o nim: jeden z najważniejszych współczesnych pianistów... fantastycznie utalentowany, błyskotliwy, eklektyczny, a Los Angeles Weekly: niezwykle ważna młoda gwiazda o wyobraźni bez granic. Został wybrany jednym z „50 najbardziej wpływowych Hindusów świata” przez GQ India. Studiował na Yale i University of California w Berklee ale… matematykę i fizykę (ma doktorat). Jako muzyk jest samoukiem czerpiącym z najrozmaitszych źródeł: z muzyki hinduskiej, współczesnych twórców europejskich (Ligeti, Ravel), progresywnego rocka i jazzu. Pisze na rozmaite składy, próbuje wszelkich form (symfonika, kameralistyka, film, teatr telewizja). W pianistyce wypracował własny język muzyczny (faktura, skale), który będąc nową jako¬ścią dźwiękową jest jednak nadzwyczaj komunikatywny. 

Tak mówił nam Vijay Iyer o pracy nad płytą "Solo":

Nagrywanie płyty solo to coś więcej niż granie samemu. Pracując z trio staram się stworzyć przestrzeń twórczą dla grających ze mną muzyków. Na wzajem otwieramy dla siebie nowe możliwości. Grając solo musiałem znaleźć w sobie tego innego, którego mógłbym sobie przeciwstawić. Praca nad tą płytą była trochę jak nieustanne gapienie się na siebie w lustrze.

Zawsze kiedy gram kompozycję innych autorów pojawić się może pytanie, i zależy mi by stawiali je sobie moi słuchacze – co ten facet ma wspólnego z tym twórcą. Każdy utwór na płycie znalazł się na niej z konkretnego powodu. Nad "Human Nature" zacząłem pracę zaraz po śmierci Michaela Jacksona, o której z resztą dowiedziałem się w Warszawie, grając na WSJD. Jego muzyka poruszyła mnie, podobnie jak... miliardy ludzi na całym świecie. Usłyszałem ten utwór, wtedy kiedy ukazał się na płycie. Wcześniej niż jakiekolwiek nagrania jazzowe. "Black and tan Fantasy" było pierwszą kompozycją jazzową, którą nauczyłem się grać. Od kiedy usłyszałem Andrew Hilla grającego "Darn that dream" zacząłem inspirować się jego stylem, później był moim nauczycielem a potem zostaliśmy przyjaciółmi. 

Koncert Vijay'a Iyera poprzedzi występ kwintetu Marcina Stefaniaka.

 

MARCIN STEFANIAK QUINTET
VIJAY IYER SOLO
12.11.2011 | godzina 20.00 | Klub Żak | Sala Suwnicowa

Rudresh Mahanthappa to zwycięzca międzynarodowego plebiscytu krytyków muzycznych magazynu Downbeat w 2009 roku w kategoriach: „wschodząca gwiazda - muzyk jazzowy” oraz „wschodząca gwiazda - saksofon altowy”, jest jednym z najbardziej nowatorskich muzyków i kompozytorów jazzowych swojego pokolenia. Wybrany Saksofonistą Altowym Roku 2010 i 2009 przez Jazz Journalists Association. Jako muzyk jest liderem lub współtworzy siedem zespołów, które cieszą się dużym uznaniem krytyków. Jego ostatnia płyta, wydana przez Pi Recordings Kinsmen, z legendą saksofonu, Kadrim Gopalnathem (2008) została uznana za jedną z najważniejszych płyt roku 2008 przez ponad 20 niezależnych źródeł m.in. The New York Times, NPR, BBC, Boston Globe, state.com, JazzTimes czy The Village Voice.

Amerykański kompozytor i kontrabasista Mark Dresser, wywodzi się ze sceny free Los Angeles wczesnych lat 70. Występował z Black Music Infinity dowodzonym przez Stanley’a Croucha, między innymi z Davidem Murray’em i Jamesem Newtonem. W 1986 przeniósł się do Nowego Jorku by dołączyć do kwartetu Anthony’ego Braxtona, kompozytora i multiinstrumentalisty, z którym grał przez dziewięć lat. Skomponował i nagrał muzykę do dwóch arcydzieł kina niemego: Gabinetu Dr Caligari oraz Psa Andaluzyjskiego (w ramach wytwórni Knitting Factory). Występy solo to specjalność Marka Dressera. Opracował specjalne przetworniki elektroniczne, które sprawiają, że słyszalne stają się dźwięki, które normalnie giną. 

 
Nagrał ponad setkę płyt z takimi artystami jak Ray Anderson, Tim Berne, Jane Ira Bloom, Bobby Bradford, Tom Cora, Marilyn Crispell, Anthony Davis, Dave Douglas, Fred Frith, Diamanda Galas, Vinny Golia, Earl Howard, Oliver Lake, George Lewis, Misha Mengelberg, Ikue Mori, James Newton, Evan Parker, Sonny Simmons, Louis Sclavis, Vladimir Tarasov, Henry Threadgill czy John Zorn. 
Został nominowany do nagrody Grammy za wykonanie Yiddishbbuk Osvaldo Golijova. Wykładał grę na kontrabasie w Julliard School, Princeton, New England Conservatory, National Superior Conservatory of Paris, Conservatory of Amsterdam, UCSD i wielu innych.  W 2009 roku był gościem Festiwalu Jazz Jantar (występował w Trio M Myry Melford). 
 
Gerry Hemingway to amerykański perkusista i kompozytor, współpracuje między innymi z takimi muzykami jak Ellery Eskeline, John Butcher, Anthony Braxton, Mark Dresser czy Cecil Taylor.
 
RUDRESH MAHANTHAPPA | VIJAY IYER DUO | RAW MATERIALS
MAUGER
13.11.2011 | godzina 20.00 | Klub Żak | Sala Suwnicowa
Tagi: