Jazz Jantar 2023: BLACKS' MYTHS i Mateusz Gawęda solo

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)

Co łączy Heroes Are Gang Leaders, Irreversible Entanglements i James Brandon Lewis Trio? Poza występami na Jazz Jantar i spójnymi, głośno artykułowanymi poglądami, które lider ostatniego z tych projektów opisał w wywiadzie opublikowanym w naszym katalogu słowami: "Chodzi nam o rzucanie światła na prawdę, która nie jest narracją przytakiwania, lecz oporem przeciwko kupowanej prawdzie", także wyjątkowa sekcja rytmiczna złożona z Luke'a Stewarta i Warrena G. "Trae'a" Crudupa III. Tym razem waszyngtońscy muzycy przyjadę do Gdańska w duecie i przedstawią autorską wizję muzyki, jakiej po składzie złożonym wyłącznie z perkusji i gitary basowej nikt nie mógłby się spodziewać.

Historia i pamięć związane z życiem Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni stuleci to zagadnienia szczególnie istotne dla duetu, a zwłaszcza postrzeganie ich przez pryzmat swojej codzienności, zestawianie z własnymi doświadczeniami. Niektóre z odległych wydarzeń mogą być mitologizowane, inne - mimo upływu czasu - pozostają niezmiennie aktualne, ale każde z nich można jeszcze raz opowiedzieć w osobisty sposób poprzez muzykę.

"Głównym pytaniami są tutaj: »Co to jest?« i »Dla kogo to jest?«. Pierwsze wynika z działalności kolejnego pokolenia muzyków na nowo przyglądających się jazzowym strukturom, jego językowi i miejscu w tradycji afroamerykańskiej. Drugie zmusza punk rock do zrozumienia, w jaki sposób powinien zaakceptować swoje czarne korzenie i wyznaczyć cele w muzyce w tyglu ery Trumpa" - tak zawartość albumu "Blacks' Myths II" opisano w recenzji portalu Pitchfork, ale podczas koncertu w Żaku usłyszymy muzykę nie tylko z wydawnictwa sprzed trzech lat, wybrzmią również najnowsze utwory z wciąż formującego się trzeciego wydawnictwa (premierę zaplanowano na czerwiec 2023 roku). Publiczność Festiwalu Jazz Jantar jako jedna z pierwszych będzie mogła wysłuchać ich na żywo.

Mateusz Gawęda: „Tytuł częściowo nawiązuje do albumu Overnight Tales z 2016 roku, który zawiera wiele historii, jakich doświadczyłem będąc dwudziestoparoletnim młodzieńcem. Projekt Overnight Spells zawiera natomiast mnóstwo abstrakcyjnych treści, które towarzyszą mi głównie w snach oraz wyobraźni, od dzieciństwa aż do dziś. Można powiedzieć, że to wspólny mianownik, który jest ze mną od zawsze. Ta muzyka na pewno różni się od mojej dotychczasowej twórczości. Utwory są krótsze niż bywało zazwyczaj, a niektóre fragmenty ociekają prostotą jak nigdy dotąd.”  

Dodajmy, że za wyżej wspomniany album „Overnight Tales” pianista był nominowany do nagrody Fryderyka 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa - Fonograficzny Debiut Roku.

Jantarowej publiczności znany z m.in. projektów, które współtworzy Mateusz Gawęda Trio, Cracow Jazz Collective, Silberman, przez ostatnie lata pokazał nam, jak wspaniale rozwija swój talent. Jak sam mówi inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Cecil Taylor, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata…