Jazz Jantar 2022: Kosmonauci i Emmy-Jean Thackray

Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Dziś na scenie Jazz Jantar 2022 bedzie tak:

Debiut angielskiej liderki i producentki to fascynująca mieszanka spiritual jazzu z orkiestrą dętą, która potrafi zabrzmieć w pełni psychodelicznie, pozostając jednocześnie ugruntowaną w pomysłowych aranżacjach - tak album "Yellow" opisał serwis Pitchfork, porównując go jednocześnie do tak różnorodnych postaci, jak Flying Lotus, Alice Coltrane, Roy Ayers, Kendrick Lamar albo Sun Ra.

Inspiracje stojące za twórczością brytyjskiej trębaczki i wokalistki mogą się wydawać skrajnie odmienne, ale w rzeczywistości z zaskakującą łatwością łączy soul, funk oraz różnorodne odmiany jazzu - od bardziej nastrojowego i refleksyjnego po taneczny acid jazz. Podejście Thackray do muzyki to z jednej strony wynik własnych fascynacji, z drugiej rezultat wieloletniego studiowania muzyki pod okiem Keitha Tippetta, pianisty, który nagrał niezliczone solowe albumu, a także współpracował z King Crimson, Derekiem Baileyem czy Arthurem Brownem. Jej atutami są jednak nie tylko umiejętności techniczne czy kompozytorskie, ale także aura, jaką potrafi wokół siebie i swojej muzyki roztaczać. Na łamach NME opisano ją słowami:

"Yellow" jest afirmującym życiem zbiorem utworów, który pomoże osobom potrzebującym czegoś, co pozwoli uchwycić się wizji przyciemnionego światła na końcu bardzo, bardzo ciemnego tunelu. [...] Nawet jeżeli tylko na godzinę, Thackray pragnie, żebyś zapomniał o swoich problemach.

Koncert Emmy-Jean Thackray podczas festiwalu Jazz Jantar będzie jej drugim występem w Polsce i pierwszym w Trójmieście.

Przed nia wyladują KOSMONAUCI.

KOSMONAUCI to czwórka młodych muzyków wykonujących autorskie kompozycje. Laureaci konkursów Junior Młyn Jazz Festival, Azoty Jazz Festival w Tarnowie, School & Jazz Festival w Lubaczowie. Wszyscy muzycy posiadają klasyczne i jazzowe wykształcenie, kontynuują naukę na uczelniach wyższych w Katowicach i Berlinie.