Jazz Jantar 2022: JACHNA SQUAD i JAKUB ŻOŁUBAK TRIO / IT'S OKAY TO PANIC

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Tym znakomitym składem dowodzi Wojciech Jachna - trębacz i improwizator. Absolwent Jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W jego dorobku znajduje się przeszło 30 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Ensemble, trójmiejskimi Mordami, Jaząbu, czy reegae’owym Dubska. Współtworzy też wiele innych projektów, w przeróżnych konfiguracjach: Jachna/Buhl, Sundial, Jachna/Wójciński, Jachna/Mazurkiewicz/Buhl. W 2018 roku Jachna wydał solową płytę na trąbkę pt. „Emanacje”, a dwa lata później opublikował pierwszy krążek Wojciech Jachna Squad „Elements” nakładem krakowskiej wytwórni Audio Cave. Squad Jachny to    Marek Malinowski – (gitara), Jacek Cichocki – (fortepian, Vermona, Moog synthesizer, organy Crumar), Paweł Urowski – (kontrabas) i Mateusz Krawczyk – (perkusja, perkusjonalia).

25 lutego 2022 r. miał premierę kolejny album w dorobku Squadu „Earth” (Audio Cave). Wojciech Jachna i jego przyjaciele jeszcze śmielej sięgają tu po elektronikę czy hipnotyzujące groove’y, nie stroniąc od brzmień sprzed kilku dekad. Awangardowe frazy z wielką swobodą mieszają się z wpadającym w ucho tematem. Lider poświęcił też dużo pracy nad samym brzmieniem kompozycji z „Earth”, które zostały nagrane w „legendarnym” TONN STUDIO. „Earth” podszyta jest niepewnością, jak można się łatwo domyśli - m.in. o losy naszej planety, o czym opowiada Wojciech Jachna: Płyta „Earth” to niepokój o Ziemię, o wszystko co dookoła. Wszystkich niepokoi obecna sytuacja naszej planety, a jednocześnie nikt z tego plastikowego kółka nie potrafi wyskoczyć. Ta płyta to również zaduma nad powracającymi na całym świecie totalitaryzmami czy wszechobecną pogonią za pieniądzem. „Earth” jest refleksją nad tym wszystkim. Jest też oczekiwaniem, choć w sumie nawet nie wiemy na co. Może następne pokolenia zrobią coś sensownego?  

Ale zanim band pojawi się na scenie zagra trio Jakuba Żołubaka.

W sierpniu 2021 roku gitarzysta i kompozytor Jakub Żołubak (współlider zespołu Bipolar Order), basista Radek Łukaszewicz (gra w różnych składach stylistycznych - jazz, world music, pop, rock) i perkusistka Patrycja Wybrańczyk (znana z O.N.E. Quintet i Petersson’s Lightroom Project,) gościli w przestrzeni warszawskiego klubu SPATiF i właśnie tam - w ramach koncertowego cyklu „JazzState” prowadzonego przez Karolinę Szewc - muzycy zarejestrowali materiał na swój pierwszy album zatytułowany „Liva at JazzState”. Płyta ukazała się w listopadzie ubiegłego roku i zawiera siedem autorskich kompozycji, w tym jeden utwór Billa Frisella „Small Town” oraz hołd lidera złożony amerykańskiemu gitarzyście w postaci nagrania „Billish”. Wśród inspiracji tria można wskazać również na dokonania duńskiego gitarzysty Jakoba Bro (w Polsce szerzej znanego za sprawą współpracy z Tomaszem Stańko) czy spod znaku wytwórni ECM. Jednak ich muzyczne poszukiwania sięgają znacznie głębiej i mniej znanych rejonów, docierając do takich artystów jak Dans Dans, czy Soren Dahl Jeppesen. To wszystko w połączeniu z polską muzyczną i melodyczną melancholią daje wyjątkowe efekty w postaci onirycznych nagrań na styku muzyki filmowej oraz ilustracyjnej, ale z domieszką jazzowej improwizacji, choć bez okraszania jej technicznymi popisami.

Na płycie tej mieszają się przeróżne inspiracje frisellowsko-ecmowskie, lecz trio zdołało już na poziomie debiutu wypracować swój w pełni autonomiczny i oryginalny język. Dojrzałość bijąca z każdego dźwięku tego nagrania powoduje, że dla mnie „Live at JazzState” to bardzo mocny kandydat do najlepszej polskiej jazzowej płyty 2021 roku - Jędrek Janicki / Polish-jazz.blogspot

Znaczna część materiału na „Live at JazzState” powstała pod wpływem filmu „It’s Okay to Panic” (2020, reż. Jonathan L. Ramsey, polski tytuł „Można panikować”) opowiadającym o światowych zimnach klimatycznych. Jedna z kompozycji „Bolivian Water” stanowi przekaz o następstwach zmian, a mianowicie o nieuchronnym kryzysie w dostępie do wody pitnej w Boliwii. To tylko część poruszanych problemów dotyczących zmian klimatycznych. O ich dźwiękowym aspekcie będzie można przekonać się podczas Festiwalu Jazz Jantar!

Tagi: