Jazz Jantar 2020: Franciszek Pospieszalski Sextet zagrają w piątkowy wieczór w Klubie Zak.

Autor: 
Redakcja (materiały organizatora)

Zespół Franciszka Pospieszalskiego zagra podczas piątkowej odsłony festiwalu Jazz Jantar 2020. Co to za band wiedzą szczególnie dobrze bywalcy Klubu Żak. Ale dla przypomnienia tylko dodamy, że tworzą go muzycy młodego pokolenia,  którzy w poszukiwaniu nowych inspiracji, oraz aby poszerzyć swoje horyzonty postrzegania sztuki wyjechali na studia do Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.


Inspiruje ich muzyka klasyczna, rock, jazz czy muzyka improwizowana. W 2017 roku ukazał się pierwszy album zespołu „1st level”, o którym Bartek Chaciński pisał: „1st level” wydaje się określeniem swobodnej pozycji tej grupy muzyków, którzy potrafią iść właściwie w każdym jazzowym kierunku. Jak to bywa u Polaków, ładnie nawiązują do muzyki filmowej (…), ale czują też rocka i – co rzadkie, a dla mnie zawsze bardzo ważne – potrafią się wpisać także w ekscentryczne, nie do końca wyeksploatowane pomysły jazz-rockowej sceny europejskiej czy nawet francuskiego nurtu zeuhl. (…) „1st Level” to płyta krótka, mocna i dobitnie potwierdzająca (…), że nowa kapitalna polska generacja jazzowa narodziła nam się w państwie duńskim. (…) Słychać tu, że członkowie sekstetu dużo się w Kopenhadze nauczyli. Potężną – po skandynawsku grającą – sekcję rytmiczną konfrontują z dość finezyjnymi i lekkimi partiami fortepianu czy pianina elektrycznego. Wymykają się ze skandynawskiej formuły mocnego grania, prąc w kierunku ludowych zawijasów (…). A najlepsi są, gdy pianino elektryczne mija się w funkcji głównego głosu z saksofonami.” (polifonia.blog.polityka.pl)
W Żaku sekstet przedstawi nowi materiał pod tytułem – jakżeby inaczej – „2nd step”.

Marek Pospieszalski – saksofon altowy / Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy / Grzegorz Tarwid – fortepian, nord / Wiktoria Jakubowska – perkusja, media elektroniczne / Albert Karch – perkusja / Franciszek Pospieszalski – kontrabas

 

 

 

Tagi: