Jazz Jantar 2017: Dinosaur oraz Heroes Are Gang Leaders

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa Dinosaur pojawi się 4 listopada, w klubie Żak, w ramach 20. festiwalu Jazz Jantar. Drugim koncertem wieczoru będzie występ kolektywu Heroes Are Gang Leaders.

Wyobraźcie sobie impresjonistyczną, elektro-jazzową zmianę nastrojów i błyszczące struktury klawiszowe z In A Silent Way Milesa Davisa bez trudu owinięte wokół melodii celtyckiego folku, wokół zmian idiomów w stylu Django Batesa i przeplatające się z amerykańskim, szkockim oraz północnoafrykańskim bębnieniem, a możecie poczuć ochotę na ten wspaniały zestaw od Laury Jurd, młodej trębaczki, która wywarła ogromny wpływ na brytyjski jazz w ciągu czterech ostatnich lat - tymi słowami rozpoczyna się recenzja debiutanckiego wydawnictwa Dinosaur autorstwa Johna Fordhama z The Guardian, który przyznał albumowi maksymalną ocenę.

Laura Jurd nie ma jeszcze trzydziestu lat, a już otrzymała imponującą liczbę wyróżnień. W wieku zaledwie dziewiętnastu lat zdobyła prestiżową nagrodę Dankworth za najlepszą kompozycję, a dwa lata później stała się pierwszą kobietą od niemalże dwóch dekad, którą uhonorowała Worshipful Company of Musicians – brytyjska gildia muzyków funkcjonująca od XIV wieku. Jej talenty zostały dostrzeżone nie tylko w środowisku muzycznym, ale także akademickim – została jedną z najmłodszych nauczycielek w historii londyńskiego konserwatorium Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, gdzie wcześniej pobierała nauki.

James Brandon Lewis to postać doskonale znana w nowojorskim światku kulturalnym. Jest współzałożycielem, a także liderem kolektywu Heroes Are Gang Leaders jednoczącego we wspólnej twórczości muzyków oraz poetów.

Członkowie grupy sami siebie określają jako współczesne połączenie słowa mówionego i free jazu doprawionego pulsującym, funkowym groovem, które hołduje oswobadzającej złożoności tekstu literackiego oraz literackiej tradycji. Biorąc pod uwagę ich pochodzenie, trudno się dziwić. W East Coast hip-hopie zrodzonym w Nowym Jorku zawsze kładziono duży nacisk na sprawność w pisaniu tekstów. Flukum, najnowszy album kolektywu, nie jest wyjątkiem, a w dodatku powstał podczas zaledwie trzech sześciogodzinnych sesji. Sami twórcy określają go jako połączenie Theloniousa Monka z A Tribe Called Quest.

Skład Heroes Are Gang Leaders nie jest stały, w jego szeregach okazjonalnie znajdowali się nawet Lydia Lunch czy Thurston Moore znany z Sonic Youth. Głównym kompozytorem, inicjatorem, a także twarzą grupy niezmiennie pozostaje jednak James Brandon Lewis. Brooklyński muzyk odnajduje inspirację zarówno w jazzie, jak i w hip-hopie z lat 90. Za pomocą saksofonu pragnie osiągnąć podobny efekt, jaki lata temu był cechą charakterystyczną KRS-One'a czy Digable Planets, chce rapować, używając instrumentu. Drugą postacią najczęściej wiązaną z projektem jest poeta Thomas Sayers Ellis, który poza działalnością artystyczną znany jest z poruszania tematów dotyczących praw człowieka. Obydwaj tworzą także inny muzyczno-liryczny kolektyw – mający blisko trzydzieści lat Dark Room.

Twórcy związani z Heroes Are Gang Leaders hołdują afroamerykańskiej poezji, eksperymentalnej improwizacji oraz ruchowi No Wave. Każdy z nich ma za sobą wiele doświadczeń i samodzielnych działań, niemniej zdołali zachować młodzieńczego ducha buntu, który przejawia się w każdej nucie i w każdym słowie. Główną przyczyną nawiązania współpracy tych dziesięciu indywidualistów była jednak śmierć Amiri'ego Baraki, kontrowersyjnego poety wiązanego zarówno z beat generation, jak i Czarnymi Panterami. Pustka powstała po jego śmierci była w odczuciu członków i członkiń Heroes Are Gang Leaders zbyt duża, w związku z czym postanowili podjąć próbę wypełnienia jej.

Przekraczają granice współczesnej muzyki, łącząc zarówno głosy nowoczesne, jak i starożytne – napisał John Morrison na łamach Jazz Right Now. Przy całym swoim niecodziennym, oryginalnym spojrzeniu na sztukę Heroes Are Gang Leaders potrafią zachować elementy melodyjności, co z jednej strony sprawia, że ich twórczość zadowoli zwolenników trudnej, wolnej od schematów muzyki, z drugiej nie będzie stanowić bariery dla tych, którzy najlepiej odnajdują się w prostszych formach jazzowych. Połączenie tak skrajnie odmiennych cech udaje się niezwykle rzadko i być może właśnie dlatego sukces Flukum w opinii wielu dziennikarzy zwiastuje przyszłość jazzu.

CO? – 20. Jazz Jantar: Dinosaur / Heroes Are Gang Leaders
KTO? – Dinosaur: Laura Jurd, Elliot Galvin, Conor Chaplin, Corrie Dick / Heroes Are Gang Leaders: Thomas Sayers Ellis, Randall Horton, Crystal Good, Janice Lowe, Margaret Morris, Ryan Frazier, James Brandon Lewis, Devin Brahja Waldman, Luke Stewart, Warren Trae Crudup III
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 04/11/2017, 20:00
BILETY? – 80 pln / 70 pln / 60 pln
KARNET? - 300 pln / 200 pln

 

Tagi: