Jazz Jantar 2016: Olgierd Dokalski oraz Karkhana

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trzeci dzień jesiennej edycji festiwalu Jazz Janrtar 2016, w Klubie Żak, otworzy Olgierd Dokalski z projektem "Mirza Tarak". Po nim na scenie pojawi się grupa Karkhana.

Olgierd Dokalski to muzyk, kompozytor, improwizator. Trębacz samouk. Z wykształcenia cybernetyk, niedoszły antropolog kultury. Urodzony w Warszawie, rocznik'83. Założyciel i lider czerpiącego z estetyk postrocka, folku i jazzowej awangardy kwintetu Daktari. W 2012 roku powołał do życia polsko-izraelsko-belgijski kwartet nor cold, z którym interpretował sefardyjskie pieśni z Bałkanów z początku XX wieku. Związany także z zespołami kIRk, Msza święta w Altonie, Warsaw Improvisers Orchestra i bootleg-labelem Circon Int. Z powyższymi projektami wydał osiem płyt, między innymi w Multikulti Project, Asfalt Records oraz Requiem Records.
W kwietniu 2016 roku nakładem Fundacji Kaisera Söze ukazała się płyta Olgierda Dokalskiego "Mirza Tarak", na którym to artysta w formule koncept albumu daje upust swoim kulturoznawczo-genealogicznym zainteresowaniom.

Karkhana to wynikowa sił trzech miast - Beirutu, Stambułu i Kairu. To połączenie muzyków poruszających się we współczesnej improwizacji, związanej z tradycją bliskowschodnią - Karkhana wykorzystuje język muzyki improwizowanej do transmisji muzycznego dorobku tego regionu.

Ich album "Live at Metro Al-Madina" jest owocem spotkania artystów na scenie i kolektywnej improwizacji, która z jednej strony czerpie z muzyki free, z drugiej z jazzowego idiomu, a z trzeciej wykorzystując tradycyjne regionalne instrumenty. Żeby lepiej zrozumieć podejście muzyków Karkhana, warto porównać ich do takich zespołów nowej fali muzyki żydowskiej w Polsce jak Shofar, Cukunft czy Ircha Clarinet Quartet.

Ensemble czerpie z podobnych środków, chociaż nie odwołuje się do archiwalnych kompozycji. Słychać, że na Live at Metro Al-Madina zespół jest w nieustannym rozwoju, swój język dopiero wypracowuje (w aktualnej wersji składu gra z nimi Michael Zerang), ale jest w tej muzyce coś pociągającego. Mówi językiem sceny free-improv, a jednocześnie swoim własnym, zakorzenionym w tradycji i charakterystycznym dla Bliskiego Wschodu brzmieniu.

Niekoniecznie trzeba to rozpatrywać przez aspekt egzotyki, a bardziej powiewu świeżości i odrestaurowywania przyzwyczajeń czy klisz jakie towarzyszą nam przy myśleniu o tradycyjnym folklorze, nie tylko Bliskiego Wschodu.

CO? - Jazz Jantar 2016: Olgierd Dokalski / Karkhana
KTO? - Olgierd Dokalski, Michał Kołowacik, Maciej Rodakowski, Gamid Ibadullayev / Karkhana: Mazen Kerbaj, Umut Çağlar, Sam Shalabi, Sharif Sehnaoui, Maurice Louca, Tony Elieh, Michael Zerang
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 06/11/2016, 20:00
BILETY? - 60 zł / 50 zł - zniżka na Kartę do Kultury / 40 zł - ulgowe*

Tagi: