Jazz Jantar 2016 edycja zimowa: Mikołaj Trzaska @50

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trzeci dzień zimowej edycji festiwalu Jazz Jantar należeć będzie do, obchodzącego w tym roku 50-te urodziny, Mikołaja Trzaski. 19-go marca, na scenie Klubu Żak, wystąpi z trzema projektami. Jako pierwsze usłyszymy Riverloam Trio w towarzystwie Johannesa Bauera. Po nich do Mikołaja Trzaski dołączą Elisabeth Harnik oraz Martin Brandlmayr. Ostatni koncert wieczoru to prapremiera muzyki z filmu „Wołyń” w wykoaniu Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Mikołaj Trzaska (ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku) – polski muzyk. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. Studiował pod koniec lat 80. malarstwo na gdańskiej ASP. Jednocześnie, zafascynowany muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, zaczął samodzielnie uczyć się gry na saksofonie. W 1991 rzucił studia.

Był członkiem-założycielem znanej grupy Miłość, która jest uznawana za jeden z najważniejszych zespołów na ówczesnej scenie yassowej. Nagrał z Miłością pięć albumów, w tym dwa wspólnie z Lesterem Bowiem. W 1993 roku Trzaska założył własny zespół Łoskot, a w 1995 nagrał pierwszą płytę solową Cześć, cześć, cześć.

W 2000 roku założył wraz z żoną Aleksandrą wydawnictwo Kilogram Records.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku jego twórczość zwróciła się ku tradycyjnej muzyce żydowskiej (klezmer), co zostało po części wywołane faktem, iż Trzaska ma żydowskie korzenie. Wyrazem tego są wydawnictwa założonych przez niego zespołów Ircha i Shofar.

Trzaska współpracował z wieloma wybitnymi postaciami sceny muzycznej. Często współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim, nagrał muzykę do jego filmów Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża oraz Dom zły.

CO? – Jazz Jantar 2016 edycja zimowa dzień 3
KTO? – Riverloam Trio & Johannes Bauer: Mikołaj Trzaska, Johannes Bauer, Olie Brice, Mark Sanders / Mikołaj Trzaska, Elisabeth Harnik, Martin Brandlmayr / Mikołaj Trzaska & Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego - Prapremiera muzyki z filmu „Wołyń”
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 19/03/2016, 20:00

Tagi: