Jazz Jantar 2012: Maciej Sikała Trio i Nostalgia 77 feat. Josa Peit

Autor: 
Redakcja

Trio znakomitego saksofonisty Macieja Sikały oraz projekt Nostalgia 77 Bena Lamdina z towarzyszeniem wokalistki Josy Peit usłyszymy jutro na festiwalu Jazz Jantar.

Maciej Sikała o swoim nowym projekcie - po latach grania w trio bez instrumentu harmonicznego zdecydowałem się stworzyć trio z organami, aby zasadniczo zmienić brzmienie zespołu na takie, gdzie harmonia utworów - bardzo dla mnie istotny element, będzie czytelna. Napisałem nowe kompozycje specjalnie dla tego składu, Paweł Tomaszewski grający na organach dorzucił swoje i tak powstał repertuar, który zaprezentowaliśmy już kilkukrotnie w kilku klubach w Polsce i na festiwalach w Kołobrzegu, gdzie zadebiutowaliśmy w sierpniu 2011 roku i w Domazlicach (Czechy) w lipcu 2012 roku. Koncerty te spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Muzyka Tria to współczesny straight-ahead jazz z bogactwem rytmów, różnego rodzaju metrum, ciekawą harmonią i melodyką tematów. Grana zawsze z uczuciem i oddaniem, na 100%! Do gry w MS Trio zaprosiłem kolegów reprezentujących młode pokolenie w polskim jazzie: wspomnianego Pawła Tomaszewskiego oraz Sebastiana Kuchczyńskiego. Z ich wiedzy, umiejętności, zaangażowania i talentu czerpię inspirację i silę do grania muzyki, którą kocham.

Paweł Tomaszewski organista, wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Najważniejsze nagrody: I miejsce na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlach w roku 2005, Grand Prix oraz nagroda Radia Kraków na Festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006, I nagroda indywidualna na Festiwalu Jazz nad Odrą w roku 2003 i 2004. Gra w zespole Quintessence, Kwartecie Jarosława Śmietany, Kwartecie Grzegorza Nagórskiego, zespole Damage Control.

Sebastian Kuchczyński perkusista, absolwent Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2008 roku na festiwalu jazzowym w Tarnowie w 2008 roku otrzymał indywidualną nagrodę specjalną, a w Usti (Czechy) Grand Prix at JuniorJazz. Na co dzień gra w Wierba&Schmidt Quintet, z którym wygrał w 2010 Międzynarodowy Konkurs Jazzowy w Getxo (Hiszpania). Współpracuje także z Benjiaminem Drazen, Dante Luciani, Stefanem Weeke, Piotrem Wojtasikiem.

Nostalgia 77 to studyjny projekt producenta i DJ Bena Lamdina z Londynu, który pojawił się na scenie muzycznej w 2002 roku, ze swoim ciężkim, new - funkowym brzmieniem. W relatywnie krótkim czasie wydał wiele znakomitych albumów, zawierających fuzje dźwięków i stylów muzycznych od upbeat’u, funk’u i hip-hopu po jazz. W 2006 roku za swoją płytę Borderland otrzymał nagrodę dla najlepszego jazzowego albumu roku na Gilles Peterson BBC Worldwide Awards. Lamdin opisuje swoja muzykę jako kombinację soulu i jazzu w połączeniu z komputerowymi technikami produkcji muzyki. Jego cover utworu White Stripes Seven Nations Army z Alice Russell pomógł mu pokazać się szerszej publiczności.

Podczas Festiwalu Jazz Jantar 2012 usłyszymy repertuar z nowej płyty The Sleepwalking Society, nagranej wraz z niemiecką wokalistką Josą Peit. Płyta została wydana 4 lata po premierze Everything uder the Sun, na której Lamdin udzielał się jako producent, muzyk, inżynier, grając wraz z Keith i Julie Tippett, Jeb Loy Nichols, Lizzy Parks, Larry Stabbins, Alice Russell, Sara Mitra, Fringe Magnetic, Golden Age of Steam i swoim własnym oktetem. Chociaż Nostalgia 77 znany jest głównie jako producent jazzowy The Sleepwalking Society jest fuzją chilloutu, nu-jazzu, ale też folku czy bluesa. To, co czyni ten album jeszcze bardziej spójnym jest współpraca z wyłącznie jedną wokalistką, nową muzą Lamdina - Josą Peit, obdarzoną wyjątkowym głosem.

27.10.2012, Gdańsk

Sala Suwnicowa Klubu Żak, godz. 20:00