Jazz Jantar 2012: Levity i Austin Peralta piątkowego wieczoru zagrają w Żaku

Autor: 
Redakcja

W piątek 2. listopada w ramach festiwalu Jazz Jantar trio Levity zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty, zatytułowanej „Afternoon Delights”. W Sali Suwnicowej klubu Żak zagra również trio młodego amerykańskiego pianisty Austina Peralty. 

Levity, którego skład tworzą: Jacek Kita – fortepian, Piotr Domagalski - kontrabas i Jerzy Rogiewicz - perkusja to jazzowe trio pochodzące z Warszawy. Muzyków Levity usłyszeć można było wcześniej w takich składach jak: Pink Freud, Profesjonalizm, Wojtek Mazolewski Trio / Quintet, Trifonidis Orchestra. Publiczności spodobał się ich album Chopin Shuffle, zawierający interpretacje preludiów Chopina. Levity do pracy nad albumem zaprosili między innymi: Gabę Kulkę, Tomasza Dudę czy Toshinori Kondo z Japonii.

W Żaku wystąpią z repertuarem ze swojej nowej, całkowicie autorskiej płyty Afternoon Delights. Zespół określa ją jako: 12 utworów skomponowanych - jak krautrockowe „instant compositions” - w momencie nagrywania, bez powtórek i dogrywek. Post-rock spotyka się w nich z free-jazzem, ludowe przyśpiewki z muzyką współczesną, elektroniczne eksperymenty rozpływają się w ambientowej zadumie. Płyta powstała w ekspresowym tempie, cały materiał zarejestrowano w ciągu 4 dni, a efektem jest 70-minutowy materiał pełen żywiołowej improwizacji.

Austin Peralta to 22-letni pianista, który współpracował już z takimi artystami jak The Cinematic Orchestra i Erykah Badu. Młodego pianistę zauważył Flying Lotus - producent muzyczny z Los Angeles, a prywatnie krewny Alice Coltrane, który zachwycony jego muzyką, natychmiast dał Peralcie miejsce w swojej wytwórni Brainfeeder, związanej z Ninja Tune. Płyta Endless Planets, została okrzyknięta jazzowym wydarzeniem roku. Peralta ma już na swoim koncie dwie solowe płyty nagrane i wydane w Japonii, międzynarodową trasę koncertową, a w 2007 roku, podczas Tokyo Jazz Festival, był częścią kwartetu fortepianowego, składającego się ze świetnych muzyków jazzowych - Chicka Corei, Hanka Jones’a i Hiromi Uehara.

Endless Planets urzeka prawdziwym jazzowym brzmieniem. To pełna emocji i pasji muzyka, w której można odnaleźć ukłony w stronę takich jazzowych sław jak Monk czy Mingus. Peralta czaruje swoimi doskonałymi muzycznymi umiejętnościami, ale także wpasowaniem się w grę z muzykami o sporym doświadczeniu. Na płycie oprócz Peralty występują również Ben Wendel (saksofon sopranowy i tenorowy), Zan Musa (saksofon altowy), Hamilton Price (bas), Zach Harmon (perkusja). Najnowsza płyta Peralty - Views of Saturn, wydana tylko na winylu, to interpretacje utworów legendarnego Sun Ra. Na świeżo wydanym krążku znajdziemy tylko dwa numery - oryginalną wersję kompozycji Sun Ra - Space Loneliness #2 oraz jej reinterpretacje w wykonaniu młodego mistrza pianina z Kalifornii. Podczas jutrzejszego koncertu pianiście towarzyszyć będą: Chris Smith - gitara basowa i Zach Harmon – perkusja.

2.11.2012, Gdańsk

Sala Suwnicowa Klubu Żak, godz. 20:00