jaZZ i Okolice zaprasza: Dave Douglas Quintet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dave Douglas - jeden z wiodących trębaczy, kompozytorów i bandleaderów amerykańskiego jazzu wystąpi, ze swoim kwintetem, 18-go października w katowickim Kinoteatrze Rialto, w ramach festiwalu jaZZ i Okolice.

Dave Douglas dysponuje świetną techniką i charakterystycznym, łatwo rozpoznawalnym brzmieniem trąbki. Muzyka, którą wykonuje, z jednej strony nacechowana jest nowatorstwem, w traktowaniu jazzowej kompozycji, a z drugiej charakteryzuje się głębokim i erudycyjnym poszanowaniem różnorodnych muzycznych tradycji. Swoją muzyczną edukację rozpoczął od nauki gry na fortepianie w wieku 5 lat, jako siedmiolatek uczył się grać także na puzonie, a już dwa lata później na trąbce. Teorią jazzowej kompozycji i improwizacji zainteresował się w szkole średniej, ale występować przed publicznością zaczął dopiero jako student. W latach 1981-1983 studiował W Bostonie na słynnej Berklee College of Music oraz w New England Conservatory. Od 1984 roku kontynuował naukę na nowojorskim uniwersytecie, a równocześnie koncertował razem z grupami jazzowymi, funkowymi i eksperymentalnymi. W latach 1987-1990 jeździł na międzynarodowe trasy z artystami, takimi jak: Horace Silver, Vincent Herring, Tim Berne, Don Byron. Z początkiem lat 90. rozpoczyna nagrywać własną muzykę. Dziś jego bogata dyskografia ( 30 autorskich albumów i udział w ponad 100 nagraniach innych liderów ) obejmuje nagrania wydane w renomowanych wytwórniach płytowych na całym świecie.

W 2005 roku artysta utworzył własną firmę wydawniczą pod nazwą: Green Leaf Music, w której trębacz realizuje zarówno własne nagrania i projekty artystyczne, jak również wydaje płyty innych wykonawców.

Aktualnie Dave Douglas nie koncentruje się tylko na rolach instrumentalisty i bandleadera, pracuje również jako kompozytor, wykonawca, nauczyciel, organizator festiwali i warsztatów muzycznych. Przez ostatnie pół dekady Dave Douglas był kilkakrotnie wybierany na trębacza, kompozytora i jazzowego artystę roku przez takie instytucje jak: New York Jazz Awards, „Down Beat”, „JazzTimes”, „Jazziz” oraz Italian Jazz Critics’ Society. Douglas gościł W Polsce wielokrotnie, zawsze ściągając na swoje koncerty liczną publiczność.

2 października ukazała się nowa płyta Dave Douglas Quintet - "Brazen Heart", która jest twórczym rozwinięciem muzycznych wątków z poprzedniej sesji "Time Travel".

CO? – jaZZ i Okolice: Dave Douglas Quintet
KTO? – Dave Douglas, Jon Irabagon, Matt Mitchell, Linda Oh, Rudy Royston
GDZIE? – Kinoteatr Rialto, Katowice
KIEDY? – 18/10/2015, 19:00
BILETY? – 45 zł / 55 zł

Tagi: