JAZZ I FOLK PODCZAS NOCY MUZEÓW W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)

Tegoroczna Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II przebiegać będzie pod hasłem wielokulturowości: „JEDEN CZŁOWIEK, WIELE WYMIARÓW”. Kamienica przy ul. Foksal w Warszawie ożyje o godz. 19:00. W ciągu wieczoru z balkonu aż trzykrotnie zabrzmi ormiański folk z elementami jazzu, w wykonaniu muzyków związanych z zespołem kIRk Olgierdem Dokalskim i Stanisławem Matysem, a dziedziniec obudzi występ Chóru CMJP2, m.in. z repertuarem „Czterech pieśni kurpiowskich” oraz „Modlitwą o pokój” w języku polskim i ukraińskim. Całości obrazu przebudzonej kamienicy dopełni spotkanie z Żywą Biblioteką, a także wielkoformatowa instalacja wizualna autorstwa Mariusza Libla, która rozświetli dziedziniec.

Warszawskie kamienice i ich dziedzińce przez lata były tętniącym życiem miejscem spontanicznego spotkania różnych kultur, grup społecznych i stylów życia. Mimo wielu odmienności, ta sąsiedzka bliskość, skłaniając do częstych kontaktów, dawała mieszkańcom okazję do poznania siebie nawzajem i z biegiem czasu wytwarzała poczucie codziennej wspólnoty i przynależności.

Podczas Nocy Muzeów, 14 maja 2022r., siedzibę Centrum Myśli Jana Pawła II, w sercu Warszawy, przy ul. Foksal 11, ożywią działania, które za pomocą obrazu, muzyki i słowa zabiorą naszych odbiorców w podróż, pokazującą, że taka wspólnotowa perspektywa jest możliwa. Drogowskazami w tej wielowątkowej wyprawie będą różnorodność, dialog, szacunek i wrażliwa ciekawość drugiego człowieka. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających nie tylko próbkę tego, czym na co dzień zajmuje się Centrum, ale także szereg wysokiej klasy wydarzeń kulturalnych skrojonych specjalnie na Noc Muzeów, dla których warto wybrać się na Foksal. Dziedziniec będzie dostępny między godziną 19:00 a 23:00.

 

W PROGRAMIE

KONCERT BALKONOWY NA TRĄBKĘ I DUDUK – duetu O. Dokalski / S. Matys (20:00, 21:00, 22:00)

Noc Muzeów w CMJP2 to okazja, by po dłuższej przerwie usłyszeć na żywo Olgierda Dokalskiego, który wystąpi w duecie ze Stanisławem Matysem. Muzycy zagrają utwory skomponowane przez dwóch wielkich kompozytorów ormiańskich Sayat-Novy i Komitasa. “Eshkhemed” to kompozycja Komitasa będąca jednym z najsłynniejszych utworów XVIII w. wykonywanym przez wirtuozów takich jak Dabaghyan czy Gasparian. Kompozytor w ramach swojej działalności artystycznej zbierał a następnie przekładał na język nutowy ormiańskie folkowe pieśni. “Dle Yaman” jest utworem wywodzącym się z tej tradycji i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów ormiańskich. “Chinar es” to drobny utwór folkowy, który doczekał się wielu zróżnicowanych aranżacji, w tym wykonywany był na wiolonczeli przez Maisky’ego.

 

Wykonawcy:

Olgierd Dokalski – trębacz, kompozytor zainteresowany szeroko pojętą kulturą ludową, reżyser i scenarzysta. Absolwent kursów Script i Studio Prób Szkoły Wajdy. Z wykształcenia cybernetyk, niedoszły antropolog kultury. Założyciel i lider zespołów Daktari i nor cold, obecnie prowadzi formację kIRk. Autor solowej płyty “Mirza Tarak”, na której to w formule koncept albumu daje upust swoim tatarskim kulturoznawczo-genealogicznym zainteresowaniom. Finalista konkursu Script Pro oraz autor wyróżnienia w konkursie Script Wars za scenariusz ‘Donmeh’.

 

Stanisław Matys – muzyk i filozof. Swoje inspiracje czerpie przede wszystkim, z muzyki klasycznej i folkowej. Pierwszym instrumentem, na którym grał, był fortepian. Obecnie gra na duduku – ormiańskim instrumencie dętym. W roku 2019 r. wyjechał do Erywania, by od Nareka Mnatsakanyana (siostrzeńca maestro Dabaghyana) uczyć się profesjonalnej gry na tym instrumencie. Gra i koncertuje przede wszystkim jako członek formacji kIRk, znanej z takich wydawnictw jak “Ich Dzikie Serca” czy “Msza Święta w Brąswałdzie”. Wspólnie z Olgierdem Dokalskim i Pawłem Bartnikiem koncertował w takich miejscach jak Sala Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy (w ramach AUKSO – Next Wave), Fala Occult Dźwięku, czy Kolonia Artystów. Stanisław Matys gra także w duecie z Dokalskim. W 2021 r. wspólnie pracowali w ramach warsztatów prowadzonych przez legendarnego Famoudou Don Moye, by w konsekwencji zagrać koncert, dzieląc scenę m.in. z gwiazdami jazzowej, światowej sceny Salihem Sadikovićem i Luisem Bonillą, na Groznjan Jazz Evenings w Chorwacji.

 

KONCERT CHÓRU CMJP2 (21:30)

W repertuarze znajdą się utwory J. Krutula “Cztery pieśni kurpiowskie”, “Sobótecka opolska”, M .Gałęskiego “Uwoz mamo roz” i N. Blachy “Modlitwa o pokój” w języku polskim i ukraińskim. Chór wystąpi pod batutą swojego dyrygenta Jana Krutula,  na fortepianie akompaniować będzie Karolina Silkina.

 

JESZCZE WIĘCEJ W KAMIENICY

Ponadto, tylko tej nocy, odwiedzający Foksal będą mieli okazję obejrzeć wielkoformatową instalację graficzną (proj. Mariusz Libel, Zofia Kusch), która jednorazowo rozświetli dziedziniec Kamienicy Artystycznej.

Na dziedzińcu będzie także możliwość odwiedzenia Żywej Biblioteki, w której książkami są̨ prawdziwi ludzie, autentycznie reprezentujący mniejszości i grupy społeczne, które nie są̨ w pełni akceptowane. Czytelnik/Czytelniczka, wypożyczając Żywą Książkę, wsłuchuje się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie ma szans usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi. To okazja, by porozmawiać m.in. z bezdomnym poza systemem, samodzielną mamą, muzułmanką, osobą w cyklu przemocowym, mężczyzną z niepełnosprawnością i innymi książkami-postaciami.

Natomiast wewnątrz kamienicy odwiedzjący w specjalnie wyciszonym pokoju będą mogli wsłuchać się we fragmenty nauczania Jana Pawła II w kontekście wielokulturowości, dialogu, solidarności i szacunku wobec innego.

Wszystkie działania nawiązują do hasła Nocy Muzeów w Centrum – Jeden człowiek, wiele wymiarów.

 

Pełen program Nocy Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II dostępny na stronie –

https://www.centrumjp2.pl/noc-muzeow-2022/