Jazz i deskorolki – jak świętować jubileusz Art. Ensemble Of Chicago.

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Pisaliśmy niedawno o nadchodzącej premierze najnowszej płyty Art Ensemble of Chicago. Okazja poważna przyświecała jej wydaniu, bo złoty jubileusz powstania formacji to nie byle co.

Jak się okazuje świętowanie go to nie tylko domena jazzmanów, jazzfanów, menagerów koncertowych i producentów płyt. Do chóru świętujących dołączyli także skatersi z Los Angeles

Wytwórcy desek Western Edition od dawna oddani są idei dokumentowania zjawisk jazzowych na deskach, do których potem przykręcać będziemy koła i surfować po miejskiej dungi.

W odpowiedzi na wydarzenie i w porozumieniu z Pi Recordings zaprojektowali deskę będącą upamiętnieniem Art. Ensemble of Chicago w jego najsłynniejszym składzie. Tak więc kolaż portretów Lestera Bowiego, Roscoe Mitchella, Josepha Jarmana, Malachi Favorsa i Famoudou Moye dostępny będzie teraz i w takiej niejazzowej, a jazzowej bardzo zarazem formie.

Nie jest to zresztą w historii firmy wydarzenie unikalne. Od 1999, tak na marginesie też całkiem przyjemny jubileusz szykuje się w tym roku w firmie, załoga Western Edition założona rękoma Kenta Uyeharę i Iana Johnsona sięga po wizerunki ikon swingowej nuty. W ofercie każdy znajdzie coś dla siebie nawet jeśli nigdy w życiu nie wsiadł na deskorolkę.  Znajdziecie tam deski, w krótkich limitowanych seriach z wizerunkami m.in. Theloniousa Monka, Mary Lou Williams, Johna Tchicaia, Ornette’a Colemana, Louisa Armstronga, Sama Riversa Johna Coltrane’a czy też ekskluzywną pięcioczęściową serię poświęconą pierwszemu wielkiemu kwintetowi Milesa Davisa.

Jak sami opisują swoje dzieła właściciele nasz styl to hybryda bazująca na jazzie połowy ubiegłego wieku, modernizmie roku 1900, historii San Francisco oraz skeatboardowej nostalgii lat 90.

Warto podpatrywać naszych amerykańskich braci jak potrafią połączyć odległe wydawałoby się dziedziny i docierać do nowych grup docelowych. Choć może ostrożnie w tym podglądaniem, bo może się okazać, że co bardziej śmiali polscy producenci zareagują na rok Moniuszkowski i zaprojektują inną deskę, na której po jednej stronie znajdować się będzie wizerunek Stanisława Moniuszki a po drugiej Włodka Pawlika. 

Tagi: