Jason Moran w hołdzie Jamesowi Reese Europe

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

8 grudnia w Kennedy Center odbędzie się premiera The Absence of Ruin pianisty i kompozytora Jasona Morana, który zainspirował się postacią Jamesa Reese Europe, kompozytora, aktywisty, bandleadera.

Znany jako „Król Jazzu” James Reese Europe w 1910 stworzył zrzeszający czarnoskórych muzyków Clef Club, z którego narodziła się później Clef Club Orchestra, jako pierwsza grająca jazz na deskach Carnegie Hall. W trakcie swojej służby podczas I wojny światowej pomógł utworzyć regiment, którego orkiestra dosłownie wprowadziła jazz do Europy. W stulecie zakończenia I wojny światowej wspomnienia o nietuzinkowym artyście rezonują w szczególny sposób.

Moran zagra m. in. ze swoim trio – Bandwagon. Muzyka będzie uzupełniona o aspekt wizualny w postaci filmu stworzonego przez Johna Akomfraha oraz Bradforda Younga na podstawie archiwalnych materiałów. The Absence of Ruin jest refleksją nad życiem i muzyką Jamesa Reese Europe i jego wpływu na rozwój jazzu. Bez niego bowiem nie byłoby później postaci takich jak Noble Sissle, Eubie Blake czy Duke Ellington.

Tagi: