Jason Moran oraz Avishai Cohen Quartet na Jazz Jantar 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

10-go listopada, w Klubie Żak, w ramach festiwalu Jazz Jantar 2016, z solowym koncertem wystąpi Jason Moran. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Avishai Cohen Quartet.

Jason Moran jest jednym z najciekawszych pianistów swojego pokolenia. Wyjątkowe umiejętności ukazywał jako artystyczny dyrektor do spraw jazzu w waszyngtońskim Kennedy Center, komponując muzykę do jazdy na deskorolce, a także występując w przeróżnych składach oraz solo. Tak szerokie horyzonty nie powinny jednak dziwić, ponieważ Moran to wychowanego równie wszechstronnego Jaki’ego Byarda.

Niedawno Moran zdecydował się zmierzyć z nowym wyzwaniem - prowadzeniem własnej wytwórni, Yes Records. Krok niezwykle odważny, zważywszy na to, że przez osiemnaście lat nagrywał dla jednego z największych jazzowych wydawnictw - Blue Note Records. Numerem jeden w katalogu został album The Armory Concert, czyli pierwszy solowy materiał od czasu wydanego w 2002 Modernistic. Przed czternastoma laty na warsztat wzięte zostały utwory utalentowanego przedstawiciela stylu stride piano - Jamesa P. Johnsona, dziewiętnastowiecznego kompozytora - Roberta Schumanna czy pioniera hip-hopu - Afrika Bambaataa. Tym razem teksański muzyk sięgnął wyłącznie po autorskie pomysły.

Uroczy, brodaty Avishai Cohen wygrywał na trąbce przepiękne, ciepłe frazy, wkładając w nie tyleż duszy, co luzu - można przeczytać w naszej relacji, autorstwa Czesława Romanowskiego, z Jazz Jantar 2015. Cohen zaprezentował się wówczas jako muzyk zespołu Marka Turnera, a tym razem powróci w roli lidera promującego najnowsze, solowe wydawnictwo.

Nie łatwo rozpoczynać karierę z imieniem i nazwiskiem, które należą także do innego słynnego jazzmana, lecz Avishai Cohen udowadnia, że przy odpowiednio wysokim stopniu determinacji, nawet to nie może stanowić przeszkody na drodze do muzycznego sukcesu. O tym, jak rzeczywiście brzmi solowa twórczość izraelskiego trębacza polska publiczność będzie mogła przekonać się po raz pierwszy podczas Jazz Jantar 2016.

CO? - Jazz Jantar 2016: Jason Moran / Avishai Cohen Quartet
KTO? - Jason Moran / Avishai Cohen Quartet: Avishai Cohen, Yonathan Avishai, Yoni Zelnik, Johnathan Blake 
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 10/11/2016, 20:00
BILETY? - 75 zł / 65 zł - zniżka na Kartę do Kultury / 55 zł - ulgowe*

Tagi: