Jason Moran kierownikiem artystycznym Jazz at Kennedy Center

Autor: 
Redakcja

Pianista Jason Moran, najbardziej uznany muzyk jazzowy średniego pokolenia został doradcą do spraw jazzu w Kennedy Center w Waszyngtonie. Czy będzie to przeciwwaga dla słynnego, ale przez wielu zdecydowanie krytykowanego Jazz At Lincoln Center i Wyntona Marsalisa?

John F. Kennedy Center for the Performing Arts ogłosiło, że to Moran właśnie obejmie stanowisko po zmarłym w zeszłym roku Billym Taylorze, ktory pracował dla centrum od roku 1994. Co ciekawe, 16letni Moran był uczniem Taylora.
Moran będzie odpowiadał za tworzenie jazzowego programu tego miejsca - zarówno w działalności klubowej jak i koncertowej. W programie Kennedy Center jest m.in. festiwal im. Mary Lou Williams - Kobiety w Jazzie.

Jason Moran (36 lat) jest m.in. laureatem stypendium MacArthura, nazywanym powszechnie stypednium geniuszy. Płyta “Ten” jego tria Bandwagon zdobyła w zeszłym roku praktycznie wszystkie jazzowe wyróżnienia. Pianista współpracował dotąd z wieloma instytucjami a, co równie ważne, z przedstawicielami różnych gatunków muzyki i dziedzin sztuki - filmowcami, tancerzami, poetami... Jak powiedział Associated Press, ma świadomość tego, że muzykę jazzową należy rozpatrywać w kontekście teraźniejszości.
"Nie żyjemy ani w 1959, ani tym bardziej w 1939 czy 1900. Świat się zmienia. Jazz jest teraz w zupełnie innym miejscu. Należy stawiać sobie pytanie czym jest on teraz - jak i gdzie rezonuje?"

Kennedy Center jest od lat jednym z największych ośrodków kultury w Stanach Zjednoczonych, prowadzącym największe programy związane z muzyką.
"Myślę, że wybraliśmy kogoś, kto jest z jednej strony głęboko osadzony w muzycznej tradycji, ale jazzu nie należy zamykać w muzealnej gablocie. Szacunek dla dziedzictwa jest ogromnie ważny - moim zdaniem Jason doskonale czyni to w swojej muzyce, jednocześnie umieszczając ją w kontekście współczesności" - powiedział dyrektor departamentu jazzu w Kennedy Center Kevin Struthers.

Billy Taylor, pianista i kompozytor, partner m.in. Dizzy’ego Gillespie i Milesa Davisa przez wiele lat był animatorem kultury jazzowej poprzez swoje audycje radiowe, programy telewizyjne a nawet cykl wędrujących koncertów, które organizował w dzielnicach robotniczych.

"Nastał taki moment, w którym moje pokolenie musi zmierzyć się z dziedzictwem, które zostało nam dane. Billy był osobą, która zbudowała pomost między jazzem i amerykańską publicznością. Ten kierunek staram się rozwijać we wszystkim co robię” - powiedział Jason Moran.

Pierwszym występem Morana w nowej roli będzie koncert Jazz Piano Christmas, który odbedzie się 10 grudnia i będzie transmitowany przez NPR.

/na podstawie: New York Times, Huffington Post

Tagi: