Jarek Śmietana nie żyje.

Autor: 
Redakcja

Z przykrością informujemy, że dziś, po walce z ciężką chorobą, 2 września, zmarł Jarosław Śmietana, gitarzysta, kompozytor i nauczyciel. Miał 62 lata. Pogrzeb Jarka odbędzie się w piątek 13 września o 14:20 w kaplicy Cmentarza Rakowickiego.

Był jedym z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej. Od lat uznawany i honorowany przez prestiżowe pisma muzyczne ("Jazz Forum", "Jazz", "Gitara i Bass", "Muzyk"). Laureat komercyjnej nagrody "Fryderyk '98" za płytę "Songs And Other Ballads". Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej PWSM w Katowicach. 

Początkowo grał w amatorskim zespole bluesowym Hall, z którym zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą '72. Na scenie zawodowej karierę rozpoczął od współpracy z krakowskim zespołemDżamble. Nagrywał również z niemieckim big-bandem Klausa Lenza. W latach siedemdziesiątych leader legendarnej już grupy Extra Ball (1973), następnie zespołów Sounds (1984), Symphonic Orchestra, Polish Jazz Stars, skupiającego czołówkę polskiego jazzu. Grał także (w czasie studiów) wBig Bandzie PWSM w Katowicach. Z zespołem tym sporo koncertował i wziął udział w wielu festiwalach jazzowych Jazz nad Odrą (1975-76), Jazz Jamboree (1975), Praga (1977). Wziął także udział w tournee Big Bandu po USA. Jest także współliderem formacji Namysłowski - Śmietana Band. 

Koncertował i występował na festiwalach na całym świecie, wielokrotnie w USA. W swojej karierze grał z całą czołówką polskiego jazzu (np. ze Sławomirem Kulpowiczem, Henrykiem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Zbigniewem Seifertem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, ale także z Ewą Bem, Andrzejem Zauchą) i wieloma światowymi gwiazdami takimi jak: Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Joe Zawinul, Gary Bartz, Carter Jefferson, Vince Mendoza, John Abercrombie, Hamiet Bluiett, Idris Muhammad, Ronnie Burrage, Harvie Swartz, Mike Stern, Jack Wilkins, Cameron Brown, Andy McKee, Greg Bandy, David Gilmore i Dave Friedman. 

Śmietana był także znakomitym kompozytorem, autorem ponad 200 utworów jazzowych; jako leader nagrał ponad 20 albumów, w wielu brał udział jako sideman.