Jan Ptaszyn Wróblewski i Sopot Jazz Festival Big Band na niedzielny finał Sopot Jazz Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

12-go październiak w Zatoce Sztuki w Sopocie, na zakończenie tegorocznej edycji Sopot Jazz Festivalu wystąpią Sopot Jazz Festival Big Band pod przewodnictwem Aleksandry Tomaszewskiej oraz gość specjalny Jan Ptaszyn Wróblewski.


Sopot Jazz Festival Big Band poprowadzi Aleksandra Tomaszewska - kompozytorka, aranżerka, pianistka oraz wykładowczyni na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach w klasie Kompozycji i Aranżacji u Profesora Andrzeja Zubka.Dwukrotna laureatka Konkursu Kompozytorskiego Komeda Jazz Festiwal (w 2009 i 2011 - V i VII edycja konkursu). Laureatka Nagrody Specjalnej w postaci sesji nagraniowych w Radio Gdańsk (2009).

Gościem specjalnym ostatniego dnia Sopot Jazz Festivalu 2014 będzie Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofonista, kompozytor, aranżer, leader, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. Zainicjowany w 70-tym roku przez Program III Polskiego Radia cotygodniowy magazyn "Trzy kwadranse jazzu" nadawany jest do dziś. Aktualnie ma dwugodzinny wymiar (ale dalej nazywa się tak samo) i emitowany jest w nocy z poniedziałku na wtorek o godz. 00:05. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Obywatel Honorowy m. Kalisza i m. Zamościa. Karierę rozpoczynał w 54-tym roku prowadząc studenckie zespoły taneczne w Poznaniu, w których gra na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważa występ na I-szym Festiwalu Jazzowym w Sopocie 1956 z legendarnym Sekstetem Komedy. Pozostał w tym zespole do końca jego istnienia, tj. do końca 57-go roku grając na klarnecie i barytonie a od jesieni 57 już niemal wyłącznie na tenorze.

Ważnym elementem z przeszłości jest mini orkiestra Made in Poland. Stworzona z myślą prezentowania polskich kompozycji jazzowych. Jej debiut na Jamboree'92 jest przeogromnym sukcesem: "nigdy jeszcze Polacy tak nie grali" - słyszymy w jednej z opinii. Made in Poland nagrywa płytę, występuje jeszcze na kilku krajowych festiwalach, m.in. z programem Krzysztofa Komedy na Jamboree w dniu "komedowskim", a także na "40-leciu Polskiego Jazzu" (Jamboree 96. Ptaszyn występuje tu jako leader, jedyny aranżer, tenorzysta i barytonista - do tego ostatniego instrumentu wrócił w latach siedemdziesiątych. I właśnie jako barytonista i aranżer od ponad dziesięciu lat regularnie wygrywa wszystkie ankiety pisma Jazz Forum.

Sopot Jazz Festival Big Band wystąpi w składzie:
Sebastian Sołdżyński - trąbka
Michał Tyrański - trąbka
Paweł Hulisz - trąbka
Michał Dreger - trąbka
Grzegorz Nagórski - puzon
Paweł Niewiadomski - puzon
Marek Romanowski - puzon
Dawid Klahs - puzon
Henryk Miśkiewicz - saksofon
Łukasz Sokołowski - saksofon
Wojciech Staroniewicz - saksofon
Szymon Łukowski - saksofon
Darek Herbasz - saksofon
Piotr Mania - fortepian
Marek Napiórkowski - gitara
Dominik Bukowski - wibrafon, marimba
Cezary Paciorek - akordeon
Robert Kubiszyn - kontrabas, e-bass
Cezary Konrad - perkusja
Ilona Damięcka - wokal

CO? – Sopot Jazz Festival - dzień 5
KTO? – Sopot Jazz Festival Big Band, Jan Ptaszyn Wróblewski
GDZIE? – Zatoka Sztuki, Sopot
KIEDY? – 12/10/2014, 16:00
BILETY? – wstęp wolny

Tagi: