Jan Garbarek i Hilliard Ensemble na festiwalu EthnoJazz

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Już za tydzień, 12 października, w ramach wrocławskiego festiwalu EthnoJazz w kościele św. Marii Magdaleny wystąpi Jan Garbarek i Hilliard Ensemble. Będzie to wydarzenie niezwykłe, nie tylko ze względów artystycznych - całkowity dochód przeznaczony będzie na pomoc dla wrocławskich hospicjów.

Co roku, jesienią, na całym świecie odbywają się koncerty „Głosy dla Hospicjum” (Voices for Hospices). Wspólnym  przesłaniem tej międzynarodowej akcji jest solidarność z ludźmi umierającymi i ich rodzinami. We Wrocławiu od ponad 10 lat w kolejnych edycjach “Głosów dla Hospicjum” uczestniczą razem wszystkie instytucje zajmujące się w naszym mieście opieką paliatywną i hospicyjną u dorosłych. 

Pomysł połączenia brzmienia saksofonu sopranowego Jana Garbarka z wielogłosową muzyką wokalną rodem ze średniowiecza i renesansu w wykonaniu The Hilliard Ensemble  okazał się, komercyjnie i artystycznie, niezwykle trafiony. Pierwszy wspólny album – wydany w 1993 roku „Officium” – zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł ponad milion nabywców. Brytyjski Evening Standard napisał, że płytę wypełnia „najpiękniejsza muzyka, jaka kiedykolwiek została nagrana”. Herald Tribune nazwał ją „niezwykle kojącą, unoszącą ducha po niebiosa”, New York Observer pisał o „zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną”, a The Guardian zachwycał się, że „całość brzmi tak, jak gdyby te utwory czekały na uzupełnienie ich partiami Jana Garbarka”.

„Officium” wypełnił repertuar średniowieczny i renesansowy (Perotin, Dufay, de la Rue). Podwójny album „Mnemosyne” (1998), był rozwinięciem pierwotnego pomysłu, a obok muzyki średniowiecza znalazł się na nim również repertuar współczesny.„Officium novum” to trzecia wspólna płyta Garbarka i Hilliard Ensemble. Została nagrana na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w austriackim klasztorze St. Gerold, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Tym razem większość wydawnictwa wypełnia tradycyjna muzyka Armenii. Pomysł na kształt albumu zrodził się w trakcie podróży muzyków The Hilliard Ensemble w rejon Kaukazu, gdzie natknęli się na opracowania tradycyjnych pieśni świeckich i sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935).

Tak pisaliśmy o warszawskim koncercie Garbarka i Hiliardów, który odbył się w zeszłym roku w Bazylice przy ulicy Kawęczyńskiej. 

Bez jednego mikrofonu, wzmacniacza czy głośnika Hilliard Ensemble i Jan Garbarek stworzyli w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej w Warszawie misterium. O 21szej przed ołtarz wyszedł norweski saksofonista i zaczął grać. Po kilku chwilach nie wiadomo skąd zaczęły dobiegać głosy. Z czterech stron bazyliki, w kierunku ołtarza wolnym, powłóczystym wręcz krokiem zbliżali się David James (kontratenor), Roger Covey-Crump (tenor), Steven Harrold (tenor) i Gordon James (baryton). 

Zabieg ten powtórzyli w czasie koncertu jeszcze dwa razy - z jednej strony udowadniając, że kwardrofonia, czy dźwięk surround wynaleziono już ładnych kilkaset lat temu, z drugiej zaś na powrót przywracając ołtarzowi-scenie koncertowej, jego centralną funkcję w kościele-świątyni. 
Bez odpowiedzi pozostaje frapujące, związane z tym pytanie: na ile w naszych post-chrześcijańskich czasach, sięganie po muzykę religijną, wykonywanie jej w świątyniach, cały projekt Officium ma charakter religijny a nie tylko artystyczny?
Hilliard i Garbarek na wzajem się do siebie upodabniają barwą i techniką. W pełni świadomie ustępują sobie miejsca a czasem wzajemnie się przekrzykują. I nagle kościół tętni życiem, muzyka sakralna, z niszy, kurzu, moli i zamkniętego kręgu znawców, bez znieczulenia trafia do publiczności, rezonując w świątyni - miejscu jej przeznaczenia.

Kajetan Prochyra

12.10.11 godz.20.00

Kościół św. Marii Magdaleny,  ul. Szewska 10

bilety: 350 zł – VIP,  250 zł – I miejsca, 180 zł – II miejsca, 130 zł – III miejsca, 90 zł – IV miejsca,  50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na pomoc dla wrocławskich hospicjów
rezerwacje: bilety@o2.pl

Szczegóły na http://www.ethnojazz.pl/

Tagi: