Jak świętować Międzynarodowy Dzień Jazzu to z klasą i odwagą - Power Of The Horns w Studiu im. Lutosławskiego

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Od czasu kiedy 30 kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Jazzu nieskończenie wielu postanawia na fali powagi daty przykeić się z obchodami tego święto często propozując koncerty nierzadko co najwyżej średnie. Z wielką radością więc powitaliśmy inicjatywę Piotra Damasiewicza i Programu 2 Polskiego Radia uświetnienia tej daty koncertem wyśmienitego zespołu Power Of the Horns. 

Tak więc 30 kwietnia 2015 r. o godz. 20.00 organizatorzy zapraszają, a my gorąco rekomendujemy wybrać się do Studia im. Witolda Lutosławskiego na koncert tej unikatowej w POlsce formacji, która na okazję Międzynarodowego dnia Jazzu się reaktywowała. Co to jest Power Of THe Horns czytelnicy Jazzarium wiedzą doskonale, ale kilka słów krótkiego przypomnienia nie zaszkodzi

Grupę stworzył  trębacz Piotr Damasiewicz, zainspirowany  działalnością m.in. Art Ensemble Of Chicago czy London Improvisers Orchestra . Powołany zespół miał rozbudowaną sekcję rytmiczną, przynajmniej pięć instrumentów dętych oraz fortepian,  co dało dużo większe możliwości wykonawcze. Cechą charakterystyczną  Power of the Horns jest niezwykła ekspresyjność oraz dynamizm, które nawiązują również do estetyki muzyki afrykańskiej.

Muzycy sięgają do hard bopu i jazzu modalnego, kierując się jednak zdecydowanie w stronę idei free jazzowych, zestawionych z osiągnięciami współczesnej awangardy. Motorem napędowym tego składu jest, oczywiście, improwizacja.

W projekcie grają wybitni muzycy młodej polskiej sceny jazzowej: Piotr Damasiewicz, Maciej Obara. Piotr Łyszkiewicz, Marek Pospieszalski, Gerard Lebik, Mateusz Rybicki, Paweł Niewiadomski, Adam Milwiw, Dominik Wania, Ksawery Wójciński, Mark Tokar, Gabriel Ferrandini i Samuel Hall. Gościem specjalnym tego koncertu będzie Zdzisław Piernik, grający na tubie.

Zespół występował na renomowanych festiwalach, w kraju i za granicą: Moers Jazz Festival, Ars Musica w Brukseli, Warsaw Summer Jazz Days, z Tomaszem Stańko i Rutą na Solidarity Of Arts.

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia i Piotr Damasiewicz

Bilety w cenie 35 zł do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.