Jacek Niedziela-Meira - Partyturism

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)

Dziś ukazuje się najnowsza płyta doskonale znanego i szanowanego kontrabasisty, kompozytora a także historyka jazzowego Jacka Niedzieli-Meiry. Album zatytułowany jest Partyturism i zawiera dwa oddzielone od siebie o 23 lata projekty muzyczne: „Sceny z Macondo” i „Sketches for Bass and Orchestra”.

Obydwa dzieła, jak czytamy w materiałach prasowych wydawcy SJRecords, wykazują (...) podobieństwo, wręcz jednorodność, z uwagi na ideę połączenia symfonicznego aparatu wykonawczego – orkiestry kameralnej z pojedynczą obsadą drewna – z jazzowym triem/kwartetem. Oba utwory są trwającymi nieprzerwanie około 40 minut kompozycjami pełnymi różnorodności brzmieniowych, tematycznych i wyrazowych. Dodatkowym czynnikiem spajającym obie płyty jest udział w nagraniu tych samych muzyków (Wojciech Niedziela, Marcin Jahr, Jacek Niedziela-Meira).

 

Inspiracją do skomponowania Scen z Macondo była literacka twórczość kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcii Marqueza. Płyta „Sceny z Macondo” została obecnie na nowo zmasterowana i opatrzona komentarzami takich sław jak Skip Haden czy Joe Lovano. 

Dobiegający 60tki lider/kompozytor, będący na etapie domykania swych muzycznych dokonań postanowił dać nowe życie materiałowi, który pochodzi z 1997 roku, ale nie zaistniał w Polsce z powodu braku promocji ze strony poprzedniego wydawcy, ani tym bardziej w warunkach koncertowych.

Tyle wydawca. My natomiast mamy nadzieję, że wraz z nowym wydawcą mechanizmy promocyjne nie zawiodą, będą adekwatne do rangi i pozycji autora płyty, a album trafi w ręce możliwie jak najszerszego grona słuchaczy.

Tagi: