IX edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera startuje 25 sierpnia

Autor: 
Redakcja

IX edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach od 25 sierpnia do 2 września. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych –  wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych.

Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. wybitny amerykański wokalista Joshua Nelson, noszący miano księcia muzyki gospel, światowej sławy kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer z towarzyszeniem Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy, legendarny nowojorski klezmer Frank London z zespołem Klezmatics, czy wirtuoz klezmerskiej mandoliny Jeff Warschauer (USA). Do Warszawy przyjedzie Joshua Daniel Kahn z formacją The Painted Bird, łączący muzykę klezmerskąz politycznym dark kabaretem i punk-rockiem, jak również niedościgniony wirtuoz klezmerskiej muzyki klarnetowej – Dawid Krakauer z zespołem. Festiwal uświetni koncert wybitnej polskiej wokalistki Kayah, która wystąpi ze specjalnie przygotowanym repertuarem żydowskim.

1 i 2 września na Placu Grzybowskim wystąpi znakomity nowojorski kompozytor i trębacz, laureat nagrody Grammy, jeden z najwybitniejszych artystów trwającego od dwóch dekad renesansu muzyki żydowskiej – Frank London z zespołem Klezmatics. Od kilku lat na festiwal zapraszani są wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji na Placu Grzybowskim z wyjątkowym repertuarem wystąpi Kayah. Artystka przygotowuje program specjalnie na Festiwal Singera. Piosenki z widowiska „Alkimja” przypomni Justyna Steczkowska. Niezwykłym wydarzeniem dziewiątej edycji festiwalu będzie występ trzech wybitnych kantorów z Jerozolimy – Alberto Mizrahiego, Benziona Millera i Yaakova Lemmera – z towarzyszeniem jerozolimskiego Chóru Sifthey Noham.

Wśród niekwestionowanych gwiazd festiwalu znajdzie się również Deborah Strauss, jedna z najbardziej uznanych artystek praktykujących do dziś tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach. The New York Times określił jej muzykę jako „wybitną”. W duecie z Jeffem Warschauerem uchodzą za najbardziej aktywnych twórców sceny muzyki klezmerskiej i jidysz, a ich styl pomimo ścisłych związków z tradycją okazał się w pełni oryginalny.

W stolicy zawita również Daniel Khan – urodzony w Detroit kontrowersyjny artysta żydowskiego pochodzenia. Swoją muzykę tworzy wspólnie z niemiecką formacją The Painted Bird (nazwa od książki Jerzego Kosińskiego „Malowany Ptak’‘) i łączy w niej muzykę klezmerską, radykalne żydowskie pieśni, polityczny dark kabaret i punk-rocka. Nadwiślańska La Playa i klub Mamele gościć będą Alexa Jacobowitza – kontynuatora klasycznej tradycji klezmerów. Jacobowitz od lat porywa publiczność na całym świecie muzyką żydowską wykonywaną na marimbie – południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu. Na skrzypcach towarzyszyć mu będzie Jona Rayko.

Podczas festiwalu zobaczymy Theresę Tovę – aktorkę, piosenkarkę i pisarkę, laureatkę wielu nagród, cenioną za zmysłowy głos i spontaniczny dowcip, która z wielką swobodą występuje w kameralnych i prestiżowych klubach jazzowych Toronto, Montrealu, Paryża i Luksemburga. Niezwykły koncert zagra słynny pianista Matt Herskowitz, autor piosenek i aranżer, który uznanie krytyki zdobył dzięki kompozycji „Bach à la Jazz” z nominowanej do nagrody Grammy ścieżki dźwiękowej filmu „Trio z Belville”.

Nie zabraknie również nietuzinkowych wydarzeń teatralnych. Do Warszawy zawita po raz pierwszy izraelski teatr Nephesis Theatre ze spektaklem „Gimpel the Fool” – opartym na opowiadaniu noblisty I.B. Singera. „Gimpel the Fool” to surrealistyczne przedstawienie o istocie zdrady i walce między dobrem a złem, na tle wydarzeń politycznych w Europie lat 30-tych, uzupełnione bogatą ścieżką dźwiękową głosów i muzyki klezmerskiej. Podczas festiwalu w Teatrze Żydowskim odbędzie się również pokaz najnowszego spektaklu „Ach! Odessa – Mama…” w reżyserii Jana Szurmieja oraz premiera sztuki Pawła Passiniego – „Księga Blasku”. Jednym z najciekawszych wydarzeń artystycznych festiwalu będzie spektakl z udziałem wybitnych francuskich aktorek, na podstawie książki Alix Landau-Brijatoff „Just enough time to pack a few things” opowiadający poruszającą rodzinną historię w kontekście „Bullets Shoah”. Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez wybitnego klarnecistę Davida Krakauera.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów.

Wybrane wydarzenia koncertowe

25.08

 „Wisła szepcze po żydowsku” – Klezmafour (Polska)

26.08

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU: KONCERT KANTORÓW 

27.08

Koncert Sióstr Rajfer (Izrael)

 „Alkimja” – koncert Justyny Steczkowskiej z zespołem 

Koncert "Doministry Wójciński Duo and Paweł Szpura"

29.08

Ola Bilińska – koncert solowy

Z cyklu Warsze: koncert zespołu Slavic Gonzo

 „Classical Improvisation” – koncert fortepianowy Matta Herskowitza (Kanada)

30.08

Janusz Tylman i Czesław Majewski – koncert fortepianowy

UROCZYSTY KONCERT: Joshua Nelson (USA) z zespołem

 „Dem Fideles Neshome (Dusza skrzypiec)” – koncert w wykonaniu 

duetu Deborah Strauss/Jeff Warshauer ( USA)

Z cyklu „Warsze”: SzaZaZe + Ola Bilińska

Koncert – Maciej Cierliński (lira korbowa) i Piotr Dąbrowski (instrumenty perkusyjne)

Koncert zespołu KLEZMAFOUR

31.08

KONCERT KAYAH AND TRANSORIENTAL ORCHESTRA

Koncert zespołu Nifty’s (Austria) 

1.09

 „Jidysz iz majn welt" – koncert Geni Fajerman (Izrael)

Koncert Sióstr Rajfer

Koncert Daniela Kahna The Pained Birds (Niemcy)

Noc Klezmerów: THE KLEZMATICS (USA)

02.09

„Przed wyjazdem. Po powrocie". Koncert Michała Hochmana (USA) z zespołem 

„Dem Fideles Neshome (Dusza skrzypiec)” – koncert w wykonaniu duetu Deborah Strauss/Jeff Warschauer (USA)

Maciej Trifonidis – koncert solo

Koncert „The Influence of Jewish Culture in Classical Music”

„Duo Jazz concert” – koncert jazzowy: Theresa Tova, akompaniament: Matt Herskowitz

 „Jidysz na trawie” – koncert plenerowy

KONCERT FINAŁOWY: KLEZMATICS, KRAKAUER, NELSON, TOVA, HERSKOWITZ 

Szczegółowy program koncertów oraz wydarzeń festiwalowych

Informacje o biletach

materiał organizatora