iTunes mówi, kto jest najlepszy we współczesnym jazzie...

Autor: 
Redakcja

...i, aż nie chce się wierzyć, ma rację... Na swoim profilu na facebooku sklep iTunes, którego zapewne przedstawiać nikomu nie trzeba, zamieścił galerię pt. “The Best in New Jazz”. Czy to skutki globalizacji, czy unifikacji gustów, a może zwyczajnie, koledzy Steve’a Jobsa zaczytani są w Jazzarium.pl - trudno nam się z nimi nie zgodzić...

Ich lista obejmuje 12 nazwisk, a są wśród nich:

Esperanza Spalding

Jej najnowszy album “Radio Music Society” jest naszą płytą tygodnia, i choć budzi kontrowersje, jest bez wątpienia muzycznym wydarzeniem, pododbnie jak...

Robert Glasper
i jego najnowszy krążek “Black Radio”

 

Vijay Iyer Trio

Kolejnym krążkiem - "Accelerando" podnieśli i tak wysoko ustawioną poprzeczkę oczekiwań słuchaczy wobec tych twórców. 5 gwiazdek na Jazzarium.pl.

Theo Bleckmann

Wokalista ten wreszcie zyskał posłuch na miarę swojego talentu. Jemu również pomogła w tym zabawa z popkulturą, czyli podejscie do muzyki Kate Bush, na płycie “Hello Earth”.

Tim Berne

Ogromnie cieszy, że wśród młodych twórców, flirtujących z mediami i kulturą masową, znalazło się miejsce dla tego siwego awangardzisty, który swoją drogą niezmiennie podąża od lat. U nas jego nowa płyta “Snakeoil” zyskała 5 gwiazdek.

Do tego jeszcze, wśród wyróżnionych znalazło kilku artystów, którzy, jeśli wszystko przebiegnie po ich myśli, gwiazdami dopiero się staną.

Jenny Scheinman

Ta skrzypaczka współpracowała już m.in. z: Norah Jones, Lou Reedem, Arethą Franklin, Bono czy Billem Frisellem. W roku 2005 jej płyta “12 Songs” znalazła się w zestawieniu 10 najlepszych jazzowych płyt roku. W tym roku ukazał się jej nowy krążek zatytułowany “Mischief & Mayhem”.
Na naszych łamach pojawiła się przy okazji płyt Billa Frisella: The Intercontinentals i All We Are Saying, a także na płycie "Cry" Scott Amendola Band. 

Gregory Porter

Ostatni krążek tego wokalisty, zatytułowany "Be Good" porównuje się do twórczości Billa Withersa i Donny Hathaway. Porter obstawia skrzydło styku jazzu i R&B. 

Johnathan Blake

Blake znany był dotąd jako perkusista towarzyszący innym wykonawcom, takich jak Tom Harrell, Hans Glawschnig czy Donny McCaslin. Udzielał się także w słynnym Mingus Big Band. W lutym tego roku zadebiutował jako autor płytą "Eleventh Hour". Na krążku usłyszeć można m.in.: Kevina Haysa, Marka Turnera, Gregoire'a Mareta, Roberta Glaspera czy Toma Harrela. Album ukazał się nakładem Sunnyside Records. 

Alfredo Rodriguez

Za talent tego kubańskiego pianisty ręczy sam Quincy Jones... My anonsowaliśmy już jego debiutancką płytę "Sounds and Space". Album ukaże się 27 marca. 

 

Lionel Loueke

Pochodzący z Beninu gitarzysta pojawiał się już na wielu albumach - my pisaliśmy o jego współpracy z Michelem Portalem, Jackiem DeJohnette'm a także z Gonzalo Rubalcabą. Nie dziwne więc, że koledzy odwdzięczyli się, gdy trzeba było wesprzeć Lionela na jego autorskim krążku. Wśród gości znalazła się m.in. Gretchen Parlato i... Herbie Hancock. Album zaś nosi tytuł "Virgin Forest". 

Jeremy Pelt

Nie może się jazzowe zestawienie obyć bez trębacza. Miła to niespodzianka, bo za tydzień, 30 marca Jeremy Pelt wystąpi na jedynym koncercie w Polsce, odwiedzając wraz ze swoim kwintetem poznański Blue Note. Jego ostatnia płyta nosi tytuł "Soul". 

 

Tagi: