Irreversible Entanglements i Josef Leimberg na festiwalu Jazz Jantar 2018

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Grupa Irreversible Entanglements wystapi 8 listopadaw klubie Żak, w ramach festiwalu Jazz Jantar. Po niej, na swoim pierwszym koncercie w Polsce, wystapi Josef Leimberg.

Irreversible Entanglements to zaangażowany, wolnościowy kolektyw łączący spoken word z free jazzem. Skład został powołany do życia na początku 2015 roku przez saksofonistę Keira Neuringera, poetkę Camae Ayewa (znaną też jako Moor Mother) i basistę Luke'a Stewarta, którzy wystąpili razem na imprezie Musicians Against Police Brutality zorganizowanej po śmierci Akai Gurley postrzelonej przez nowojorską policję. Kilka miesięcy później grupa do składu dołączył trębacz Aquiles Navarro i perkusista Tcheser Holmes, a pierwszy wspólny koncert tego składu został uwieczniony na ich debiutanckiej płycie. Wpisując się w bogatą tradycję muzyki zaangażowanej (która w związku z rosnącymi na świecie napięciami przeżywa ostatnio swój renesans) zespół łączy niespokojną, zadziorną i  muzykę free-jazzową z oskarżycielską poezją Ayewy, traktującą o opresji, przetrwaniu i sile.

Być może Josef Leimberg nie istnieje w świadomości fanów innowacyjnego brzmienia West Coast Jazzu równie silnie, jak choćby Flying Lotus, Thundercat czy Kamasi Washington jednak mimo iż działa na drugim planie, ten kalifornijski trębacz i producent muzyczny ma za sobą pracę u boku największych hip-hopowych sław, takich jak Snoop Dogg, Dr. Dre, SZA czy Erykah Badu, a w jego muzycznym cv znajdziemy także niebagatelny wkład w brzmienie uhonorowanego nagrodą Grammy w 2016 roku albumu Kendricka Lamara „To Pimp a Butterfly”.

Josef Leimberg gra na trąbce od piątego roku życia a pasję do hip-hopu oraz jazzu rozwinął podczas nauki w Hamilton High School oraz w Cal Arts, gdzie jako członek hip-hopowej grupy Mad Kap pisał teksty i występował pod pseudonimem Dr. Soose.  W założonym przez również grającego na trąbce ojca Iron Worx Creative Recordings Studio Josef miał okazję nagrywać z licznymi uznanymi muzykami, wśród których znaleźli się Robert Glasper, Chance the Rapper, Bilal, Angie Stone, Madlib, Frank Ocean, George Clinton i inni. Jednym z ważniejszych momentów wczesnej kariery Leimberga była także współpraca ze Snoop Doggiem: trębacz wyprodukował część utworów z pokrytych platyną krążków „R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece” oraz „Paid tha Cost to Be da Boss” a także grał w zespole koncertowym rapera. Wspólnie z utalentowanym muzykiem i wieloletnim przyjacielem Terracem Martinem jako LoveDragon wyprodukował z kolei Kendricka Lamara utwory „How Much A Dollar Cost” oraz „You Ain’t Gotta Lie (Momma Said)”. Ten ostatni znalazł się na „To Pimp a Butterfly”, do którego Leimberg dogrywał także trąbki a nawet wokale.

Pochłonięty produkcją Josef Leimberg na wydanie solowego albumu zdecydował się po śmierci dopingującej jego twórczym działaniom matki. Debiutancki „Astral Progressions” łączy brzmienia fusion jazzowe, elementy funku czy neo-soulu oraz wyrosły z R’n’B groove. Psychodeliczne eksploracje, płynny sound, pogłosy i echa wplecione są w obfitość cocktail jazzu z lat 60-tych, a nad całością unosi się duch Milesa Davisa okresu elektrycznego (co podkreśla znajdująca się na płycie interpretacja davisowskiego „Lonely Fire”). Album powstał przy współudziale szeregu gości – pierwszoplanowych postaci współczesnej muzyki progresywnej - swojego talentu brzmieniu „Astral Progressions” użyczyli:  Kamasi Washington, Bilal, Georgia Anne Muldrow, Kurupt, Terrace Martin czy Miguel Atwood Ferguson i lista ta czyni z „Astral Progressions” specjalny projekt szeroko prezentujący potencjał współczesnego jazzu z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.  W Wall Street Journal o płycie napisano: "gwiazdorski jazz-funk… przepełniony wirtuozerskimi solówkami jazzowymi” a Los Angeles Times dodaje "Leimberg uderza w kosmiczne sfery… to odjechana płyta, gęsta od pogłosów, ech, nawarstwień, płaszczyzn głosu i wolnego ducha, który celebruje dźwiękową spontaniczność”. Wygląda na to, że Kalifornijczyk całkowicie wyszedł z cienia głośniejszych od siebie współpracowników i choć rozpoznanie jego talentu trwało dość długo, wiele wskazuje na odmianę sytuacji.

CO? – Jazz Jantar 2018: Irreversible Entanglements / Josef Leimberg
KTO? – Irreversible Entanglements: Camae Ayewa, Keir Neuringer, Aquiles Navarro, Luke Stewart, Tcheser Holmes  / Josef Leimberg, Tracy Wannomae, Anand Bennett, Matthew Little, Bubby Lewis, William Logan
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 08/11/2018, 19:00

Tagi: