Ingrid Laubrock’s Ubatuba w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Ten nowo powstały nowojorski kwintet z saksofonistką Ingrid Laubrock na czele, będzie miłym zaskoczeniem dla wielbicieli awangardowego jazzu. Nie tylko z względu na tworzące go osobowości jak Tim Berne czy Tom Rainey, ale przede wszystkim z powodu wyjątkowego instrumentarium (dwa saksofony, puzon, tuba, perkusja). 4-go października wystąpią w Pardon, To Tu.

W Niemczech, gdzie się urodziła, Ingrid Laubrock była nieśmiałą nastolatką szukającą pomysłu na życie. Twardą szkołę życia przeszła w Anglii, gdzie ukończyła Guildhall School of Music and Drama. Tam wydała pierwszą płytę. Dziś mieszka w Nowym Jorku i pracuje z najciekawszymi muzykami jazzowej awangardy ostatnich lat, jak Mary Halvorson czy Tyshawn Sorey. Ale pisze też utwory grywane przez orkiestrę Anthony’ego Braxtona. Jest bowiem nie tylko znakomitą improwizatorką o drapieżnym usposobieniu, ale też nietuzinkową kompozytorką tworzącą własny, niepowtarzalny brzmieniowo i konstrukcyjnie świat dźwięków.

Występowała i nagrywała z najważniejszymi muzykami światowej sceny improwizowanej: Anthonym Braxtonem, Davem Douglasem, Kennym Wheelerem, Timem Bernem, Markiem Heliasem, Michaelem Formankiem, Mary Halvorson, Tyshawnem Sorey'em, Evanem Parkerem, Stevem Beresfordem, Johnem Edwardsem, Django Batesem, Evanem Parkerem i wieloma innymi.
W 2004 została uhonorowana nagrodą BBC Jazz Award w kategorii "Innowacja Roku", w 2005 była nominowana do nagrody BBC Jazz Award w kategorii "Debiut Roku" a w 2006 uzyskała stypendium Fellowship in Jazz Composition przyznawane przez The Arts Foundation. Zdobyła też Nagrodę Niemieckiego Radia SWR w kategorii "Jazz" za rok 2009. W 2011 roku realizowała projekt dla SWR - New-Jazz Meeting w Moers w Niemczech.

CO? – Ingrid Laubrock’s Ubatuba
KTO? – Ingrid Laubrock, Tim Berne, Ben Gerstein, Dan Peck, Tom Rainey
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 04/10/2015, 20:30
BILETY? – 40 zł

Tagi: