Improwizatorzy bohaterami Sacrum Profanum!

Autor: 
Redakcja

Od początku istnienia Jazzarium.pl z radością obserwujemy i relacjonujemy koncerty krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum. Tegoroczna XI edycja  rozbrzmiewać będzie muzyką wielu naszych ulubieńców: od A jak Alarm Will Sound czy Laurie Anderson, przez B jak Tyondai Braxton czy Bang On A Can All Stars po Z jak Frank Zappa! Festiwal Sacrum Profanum odbędzie się w dniach 15-22 września 2013.

Festiwal rozpocznie się w Hali Ocynowni na terenie krakowskiej Nowej Huty. Podczas trzy-częściowego koncertu TRANCE/PULSE, podczas którego usłyszymy kompozycje Terry'ego Riley "In C" w wykonaniu Adrian Utley Guitar Orchestra, dzieło na pograniczu muzyki i sztuk wizualnych: "Hive" Tyondaia Braxtona oraz koncert Beak> kreatywnego rockowoego tria, prowadzonego przez drugiego z filarów Portishead Geoffa Barrowa

Podczas festiwalu, który w tym roku z sali Teatru Łaźnia Nowa przenosi się do otwartego niedawno Małopolskiego Ogrodu Sztuki, usłyszymy m.in.  "Music for Airports" Briana Eno oraz Field Recordings, czyli nowe kompozycje Tyondaia Braxtona, Miry Calix, Bryce'a Dessnera, Laurie Anderson,  Jóhanna Jóhannssona oraz Christiana Marclay'a napisane specjalnie na zamówienie Bang On A Can All Stars

Współczesna muzyka amerykańska będzie też tematem spotkania z muzykami Sentieri Selvaggi, prowadzonej przez Carla Boccadoro. Na koncert Americana złożą się utwory Steve'a Reicha, Philipa Glassa, Laurie Anderson i Michael Daugherty'ego.  

Where (We) Live to projekt muzyczny grupy Sō Percussion, w ramach którego muzyka przygląda się temu co zwykliśmy nazywać domem. Na scenie wykorzystywane są zarówno instrumenty tradycyjne, jak i zbudowane specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Partie gitary napisał mieszkający na Brooklynie gitarzysta i wokalista rockowej grupy Knights On Earth - Grey McMurray. Where (we) Live ukazało się w ubiegłym roku na płycie nakładem wydawnictwa Cantalupe Music. 

Po raz ostatni Sacrum Profanum zagości w Ogrodzie Sztuki na koncert Acoustica w wykonaniu grupy Alarm Will Sound. Muzycy pod batutą Alana Piersona wykonają utwory Aphex Twina, Autechre,Venetian Snares i Tyondaia Braxtona. 

Finał festiwalu - powrót do Hali Ocynowni będzie miał dwa oblicza - zagraniczny i krajowy. W sobotę usłyszymy orkiestrowe kompozycje Franka Zappy: "The Yellow Shark" a także utwory z płyty "Greggery Peccary and Other Persuasions" Ensemble Modern. Zespół prowadzony przez Jonathana Stockhammera w latach 90tych blisko współpracował z Zappą. Ich pierwsza wspólna płyta - "The Yellow Shark" ukazała się na miesiąc przed śmiercią kompozytora i gitarzysty, jednej z najbardziej barwnych postaci muzyki drugiej połowy XX wieku. 

Dzień później, w niedzielę 22 września w tym samym miejscu zabrzmi druga część koncertu Polish Icons, który zamknął poprzednią edycję Sacrum Profanum. Koncert w całości poświęcony będzie twórczości Witolda Lutosławskiego. Zagrają: Clark, Emika, Mira Calix, Oneohtrix Point Never, Skalpel oraz Orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia. 

Tagi: