I. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany ogłoszony

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Rusza nabór do I. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. Dziś w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa z udziałem córki słynnego gitarzysty - Alicji Śmietany oraz przedstawicieli władz samorządowych, w czasie której organizatorzy przedstawili wizję konkursu skierowanego do młodych jazzmanów. Łączna pula nagród w konkursie wyniesie 17.000 USD. Wydarzenie będzie miało miejsce od 1. do 4. Lipca w Krakowie.

Konkurs im. Jarka Śmietany, którego pomysłodawcą jest Witold Wnuk – dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, to bliźniacze przedsięwzięcie dla zorganizowanego po raz pierwszy w ubiegłym roku Konkursu skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Oba konkursy odbywać się będą naprzemiennie, jednego roku w szranki staną młodzi skrzypkowie jazzowi, kolejnego gitarzyści. To hołd pamięci składany dwóm krakowskim artystom, którzy osiągnęli znaczący sukces na świecie, ale odeszli zbyt szybko. Organizatorami konkursu im. Jarka Śmietany są Fundacja My Polish Heart we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta i przywołanym już Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami.

W jury Konkursu zasiądą współpracownicy i przyjaciele Jarosława Śmietany, a zarazem artyści światowego formatu: John Abercrombie, Mike Stern, Ed Cherry, Marek Napiórkowski oraz prof. Karol Ferfecki. Jak podkreślał w czasie spotkania z dziennikarzami Witold Wnuk, wśród członków jury  nie mogło zabraknąć artysty, który co prawda nie jest gitarzystą, ale legendarnym i długoletnim scenicznym towarzyszem Śmietany - Wojciecha Karolaka. Przewodniczącym jury będzie nie kto inny jak sam pomysłodawca Konkursu.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą od 29 stycznia do 31 marca 2015 r. za pośrednictwem strony www.smietanacompetition.com. Spośród kandydatów, którzy nie przekroczyli 35-go roku życia jury wybierze 10-15 najlepszych muzyków i zaprosi ich do Krakowa na rozpoczynające się 1 lipca przesłuchania. Gala finałowa i rozstrzygnięcie Konkursu odbędzie się 4 lipca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę w wysokości 10.OOO USD, drugiego 5.000 USD, a trzeciego 2.000 USD. Ponadto nagrodę specjalną ufunduje rodzina patrona Konkursu - Anna i Alicja Śmietana. Na pytanie czym kierować się będzie jury przy wyborze następców krakowskiego gitarzysty, Witold Wnuk powołał się na liczne wypowiedzi Jarka Śmietany, który zawsze podkreślał znaczenie indywidualnego i charakterystycznego brzmienia, a także umiejętność kształtowania siły przekazu przez muzyka. Alicja Śmietana, córka zmarłego niedawno artysty powiedziała, że nagroda specjalna trafi w ręce osoby, która w sposób szczególny dotknie jej osobistych odczuć.

Na konferencji prasowej w sali portretowej Urzędu Miasta Krakowa obecni byli reprezentanci władz samorządowych - Przewodnicząca Komisji Kultury UMK - dr Małgorzata Jantos oraz dyrektor Wydziału Kultury UMK - Stanisław Dziedzic. Zgodnie podkreślali ogromne znaczenie krakowskiej tradycji jazzowej na mapie polskiej i europejskiej muzyki, a także zadeklarowali wsparcie dla laureatów konkursów organizowanych przez Fundację My Polish Heart oraz Fundację im. Zbigniewa Seiferta.

Jarosław Śmietana odszedł 2 września 2013 roku. Bez wątpienia był jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki improwizowanej ostatnich kilku dekad. Jego dorobek muzyczny obejmuje kilkadziesiąt albumów, z czego ponad 30 to płyty autorskie. Jak podkreślali organizatorzy był muzykiem, którego trudno jednoznacznie  nazwać jazzmanem. Ogromny wpływ na jego twórczość miała tradycja bluesowa i rockowa, co powodowało, że odnajdywał się znakomicie w najróżniejszych muzycznych  konwencjach. Charyzmatyczny lider, znakomity sideman u boku największych sław, takich jak Art Farmer, John Abercrombie Gary Bartz, Eddie Henderson czy Zbigniew Seifert.