Horse Lords i Christian Scott na Jazz Jantar 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

7-go listopada, w Klubie Żak, w ramach festiwalu Jazz Jantar 2016, wystąpi grupa Horse Lords. Drugim koncertem wieczoru będzie występ Christiana Scotta.

Rytmy Afryki Zachodniej zderzają się intonacją gitar, ostro brzmiącym saksofonem i minimalistycznymi repetycjami. Muzycy Horse Lords poszukują nowych możliwości brzmieniowych, tworząc rozbudowane i złożone kompozycje, balansujące gdzieś na pograniczu tego, co tworzą Faust i This Heat. Niestandardowe gitary elektryczne, polirytmia, nietypowe harmonie i brzmienia inspirowane La Monte Young - to kierunek, który zespół obrał na początku swojej twórczości.

Ich muzykę charakteryzują mikrotonalne brzmienia, bezpardonowa zmiana motywów i przeskakiwanie między różnymi strukturami. Na swoim najnowszym albumie Interventions łączą rytmikę z Afryki z math-rockowymi zagraniami na gitarach oraz obłędnym brzmieniem saksofonu.

Potrafią przeskoczyć z rozszalałych repetycji do jazgotliwych muzycznych eksperymentów, czerpiąc z dorobku sceny niezależnej i muzyki konkretnej. Ich dźwiękowe interwencje balansują pomiędzy rytmem, a eksperymentami, są jednocześnie awangardowi, ale też potrafią w swój własny sposób filtrować dorobek sceny indie, mocno zakorzenionej w Nowym Jorku.

Niecodzienne podejście do jazzu w wykonaniu Christiana Scotta zostało docenione przez krytyków już przed dziesięcioma lat, gdy album "Rewind That" otrzymał nominację do nagrody Grammy. Magazyn Billboard nazwał go wówczas "prawdopodobnie najbardziej niezwykłym albumem, jaki ukazał się w ostatniej dekadzie." Kolejne wyróżnienia były tylko kwestią czasu, wśród najważniejszych znalazła się nagroda Edisona, którą Scott otrzymał dwukrotnie - w 2010 i 2012 roku.

Na najnowszym albumie trębacz postanowił rzucić jeszcze odważniejsze wyzwanie swojej publice, splatając mainstreamowy jazz i hard bop z elektroniką oraz rockowymi gitarami. Zyskał dzięki temu wielu nowych słuchaczy oraz zainteresowanie mediów zazwyczaj kojarzonych z innymi gatunkami muzycznymi. 

CO? - Jazz Jantar 2016: Horse Lords / Christian Scott 
KTO? - Horse Lords: Sam Haberman, Max Eilbacher, Owen Gardner, Andrew Bernstein / Christian Scott 
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 07/11/2016, 20:00
BILETY? - 75 zł / 65 zł - zniżka na Kartę do Kultury / 55 zł - ulgowe*

Tagi: