Historia Jazzu według Guardiana: znakomita internetowa publikacja z polskim akcentem

Autor: 
Redakcja, na podstawia guardian.co.uk/music

Redakcje Guardiana i Observera wzięły na siebie zadanie niewykonalne: na swoich internetowych łamach opracowała historię muzyki współczesnej. Cała obszerna cześć tego działa poświęcona jest jazzowi

Całość można znaleźć tutaj. Szczególnie jednak polecamy multimedialną infografikę - The timeline of modern music. Przesuwając się po osi czasu, śledzić możemy 50 kluczowych, zdaniem autorów, momentów w rozwoju różnych gatunków muzycznych - np. że w roku 1916 15letni Louis Armstrong kupił sobie za 10$ swój pierwszy kornet lub, że w 1928 roku spłonęła przyczepa Django Reinhardta. Muzyk w walce z żywiołem stracił wtedy władzę w trzecim i czwartym palcu lewej ręki. Konsekwencją tego wypadku Django porzucił grę na skrzypcach i banjo, koncentrując się wyłącznie na gitarze. 

Kolejną atrakcją projektu Guardiana jest playlista wszechczasów. W jazzowym top 100 - ułożonym w kolejności chronologicznej-  znalazł się polski akcent: na miejscu 85 Tomasz Stańko "Svantetic" z roku 1997 - otwierający album "Litania".  Listę otwiera (miejsce 1) "The Entertainer" Scotta Joplina z 1902 roku, a zamyka (100) Ambrose Akinmusire "Confession to my Unborn Daughter" z naszej jutrzejszej płyty dnia.

Polecamy!