High Definition zagra trasę z Randy Breckerem

Autor: 
Redakcja

Na przełomie lipca i sierpnia High Definition zagra trasę koncertową z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem, na którą złożą się cztery koncerty kolejno w Wałbrzychu, Krakowie, Szczawnicy i Gdyni. Zanim jednak to nastąpi kwartet zaprezentuje się w słonecznej Hiszpanii na 36. edycji Festival Internacional de Jazz de Getxo.

Mateusz Śliwa, Piotr Orzechowski, Alan Wykpisz i Patryk Dobosz zmierzają do Getxo, gdzie 7 lipca wystąpią podczas jednego z najbardziej prestiżowych festiwali w Hiszpanii, w ramach którego organizowany jest konkurs dla młodych zespołów jazzowych z Europy. Tegoroczny festiwal, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca, gościć będzie m.in. kwartet Wayne’a Shortera, zespół Richarda Bony z Mike’em Sternem oraz trio Eliane Elias.

28 lipca High Definition zagra koncert otwierający trasę ze światowej sławy trębaczem Randy Breckerem w wałbrzyskim klubie A’propos. Randy Brecker określany jest jednym z najlepszych muzyków jazzowych na świecie. Wraz z bratem Michaelem, wybitnym saksofonistą, tworzył słynny „The Brecker Brothers”, uznawany za jeden najbardziej popularnych zespołów  jazz-rockowych lat  80. i 90. Prestiżowy magazyn „New York Times” określił ich muzykę jako „najbardziej przekonujące połączenie jazzu i rocka jakie osiągnęła kiedykolwiek jakakolwiek grupa”. Brecker współpracował z pierwszoplanowymi postaciami z kręgu muzyki jazzowej, popowej i rockowej, wśród których znajdują się m.in. James Brown, Frank Zappa, Eric Clapton, Bruce Springsteen, Chaka Khan,George Benson, Stanley Clarke, Jaco Pastorius,Charles Mingus, Al. Foster, Dave Weckl.

Trębacz ma na koncie również współpracę z polskimi muzykami m.in. z perkusistą Krzysztofem Zawadzkim, a także pianistą Włodkiem Pawlikiem, która zaowocowała albumem „ Tykocin”. W ubiegłym roku artysta wystąpił podczas Krokus Jazz Festiwal z AMC Trio, okrzykniętym jako słowacki EST.

W ramach 54. edycji Grammy za płytę "The Jazz Ballad Song Book" nagraną wspólnie z orkiestrą duńskiego radia DR Big Band otrzymał cztery nominacje, w kategoriach: najlepsze improwizowane solo jazzowe, najlepszy album jazzowy nagrany w dużym składzie, najlepsza kompozycja instrumentalna i najlepsza instrumentalna aranżacja.

Najbliższe plany koncertowe High Definition

7.07 - Getxo (Hiszpania)

13.07 – Lapidarium, Sandomierz

28.07 - A'propos, Wałbrzych feat. Randy Brecker

30.07 - Letni festiwal w Piwnicy pod Baranami - koncert finałowy feat. Randy Brecker

1.08 - Muzyczna Owczarnia, Szczawnica feat. Randy Brecker

2.08 - Ucho Sax Club, Gdynia feat. Randy Brecker

5.08 - Jazz Nad Wisłą, Warszawa