HELP ME TO CRASH i trio Zerang, Delius, Wójciński na rozpoczęcie Art of Improvisation Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

19-go czerwca we wrocławskim Centrum Kultury Agora startuje Art of Improvisation Festival - projekt poświęcony sztuce improwizowanej, podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Festiwal prezentuje zarówno uznanych artystów z Polski i z zagranicy, jak i promuje młodych, rozwijających się twórców, stwarzając im przestrzeń do spotkań. Pierwszego dnia zobaczymy grupę HELP ME TO CRASH. Po nich na scenię wyjdzie trio w składnie Michael Zerang, Tobias Delius i Ksawery Wójciński

HELP ME TO CRASH związani ze sceną free jazzową w Amsterdamie, gdzie od wielu lat zajmują się tworzeniem performensów ze swobodnie improwizowaną muzyką i tańcem. Poszukują harmonii, która powstaje ponad formą oraz niezależności w indywidualnej ekspresji. Interesuje ich zagadnienie autonomii we wspólnej kompozycji i budowanie nieoczywistych związków pomiędzy dźwiękiem a ruchem.  

Małgorzata Haduch tancerka/choreograf, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004), związana z holenderską i polską sceną free jazzową. Współpracowała z takimi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Michael Zerang, Andy Moor i inni. Od w 2006 roku prowadzi grupę Unfnished Company, która skupia międzynarodowych artystów. Haduch wyreżyserowała kilkanaście spektakli. Współpracowała z choreografami Davidem Zambrano, Katie Duck, Gabrielą Maiorino, oraz z reżyserami Dariuszem Starczewskim, Pawłem Piterą i Roberto Palza. Stypendystka MKIDN oraz Instytutu Adama Mickiewicza - Program Kultura Polska Na Świecie. Uczy techniki Flying Low i improwizacji według zasad Passing Through.  

Arvind Ganga jest gitarzystą z Hagi. W swojej muzyce używa różnych efektów i przedmiotów, aby stworzyć fale ciepłych, hałaśliwych i natarczywych dźwięków. Eteryczny muzyk z punkowym podejściem. Głównym motorem koncertów Arvinda jest solo Every Bolt Rumbling, które miał okazję grać w Holandii, Polsce, Belgii, Francji i Niemczech.  

Maria Mavridou (Grecja, ur. 1978) jest niezależną performerką, tancerką oraz pedagogiem na stałe mieszkająca w Amsterdamie. Zainteresowana rozwijaniem projektów multidyscyplinarnych, współtworzyła spektakle takie jak Terra Nullius / No Man's Land (performance / instalacja) we współpracy z Emą Nik Thomas. Mavridou prowadziła warsztaty z improwizacji i choreografii w Grecji, Polsce, Kolumbii, Uruguaju, Curacao, Słowenii, we Włoszech oraz była gościnnym nauczycielem na KNUA (Koreański Narodowy Uniwersytet Sztuki).  Onno Govaert jest istotnym członkiem amsterdamskiej sceny jazzowej oraz należy do najmłodszego pokolenia muzyków improwizatorów. W Amsterdamie Govaert rozwinął swój bezpardonowy styl grania z takimi zespołami jak Cactus Truck, który uzyskał międzynarodowe uznanie. „Onno Govaert podsyca ogień zespołu łoskotem, dudnieniem i niezmordowanym ruchem”. - Chicago Reader

Free The Dance #12 - Help Me To Crash Band from Roman Zotter on Vimeo.

Michael Zerang – perkusista i perkusjonalista urodzony w 1958r. w Chicago. Muzyk, kompozytor, producent. Jego twórczość obejmuje muzykę improwizowaną, free jazz, współczesną kompozycję, ludowe formy muzyczne. Napisał ponad 100 kompozycji dla projektów teatralnych, tanecznych, filmowych i interdyscyplinarnych. Trzykrotnie uhonorowany prestiżową nagrodą Joseph Jefferson Awards  za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej. Jego dyskografia obejmuje ponad 60 tytułów. Koncertował na całym świecie współpracując z wieloma wybitnymi artystami, jak Fred Anderson, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Luc Hautkamp, czy Fred Lonberg-Holm.

Tobias Delius - (ur. 1964, Oxford, GB) brytyjski saksofonista, jeden z czołowych przedstawicieli berlińskiej sceny muzyki improwizowanej. Zaczął grać na saksofonie tenorowym gdy przeprowadził się do Ruhrgebiet w Niemczech. Podczas swoich pobytu w Meksyku i Amsterdamie rozwinął swój wyjątkowy styl. Współpracował z wieloma muzykami z całego świata. Jest liderem międzynarodowo uznanego kwartetu z Han’em Bennink’iem, Joe Williamson’em & Tristan’em Honsinger’em, z którym występuje już ponad 20 lat.

Ksawery Wójciński - Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Hamid Drake, Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Ken Vandermark, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

CO? – Art of Improvisation Festival: Dzień 1
KTO? – HELP ME TO CRASH BAND: Małgorzata Haduch, Arvind Ganga, Maria Mavridou, Onno Govaert / Michael Zerang, Tobias Delius, Ksawery Wójciński
GDZIE? – CK Agora, Wrocław
KIEDY? – 19/06/2015, 20:30
BILETY? – po 15 zł 
KARNET? – 50 zł / 80 zł (kupiony po 12/06) 

Tagi: