Gwiazda Openera na gali Ery Jazzu !

Autor: 
Redakcja

A więc mieliśmy rację. Będzie wieczór podójnych atrakcji. Jeden z najważniejszych zespołów world – music  Amadou & Mariam uświetni jesienną galę Ery Jazzu. Po brawurowym koncercie  w 2006 roku na etnicznej scenie festiwalu Opener zespół niewidomych artystów z Mali ponownie przedstawi się polskiej publiczności na jedynym koncercie w Polsce ( 6.10 – Sala Kongresowa).

Odkrywcą muzyki tej niezwykłej afrykańskiej pary: Mariam Doumbia i Amadou Bagayoko -  dwójki niewidomych muzyków z Mali był Manu Chao. Wkrótce też duet oczarował Francję i podbił cały świat. Stało się tak dzięki albumowi „Dimanche à Bamako ” (2005), który zresztą wspomniany Manu wyprodukował. A w tegorocznych europejskich podsumowaniach okazało się, że to nie Coldplay, Kings Of Leon czy TV On The Radio zebrali najlepsze  recenzje. Krytycy na święcie najbardziej docenili duet Amadou & Mariam, który swym najnowszym albumem  „ Welcome to Mali ” perfekcyjnie zrealizował ideę globalnej world-music łączącej dzisiaj i pop, i jazz i muzykę etniczną. "Welcome To Mali" została zmiksowana w studiach Paryża przez francuskich wirtuozów konsolety - Laurenta Jaisa i Antoine Haleta. Otwierający płytę utwór "Sabali" to  pomysł  Damona Albarna, twórcy projektu Blur i  Gorillaz. Sabali oparty na rytmach electropopu to jeden z najlepszych tegorocznych singli, podobnie jak i kolejny „Ce n’est pas bon przypominający czasy współpracy zespołu z Manu Chao.

A podczas Ery Jazzu Amadou & Mirian wystąpią na jednej scenie z Johnem Scofieldem i jak zapewnia Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu nie będą suportem słynnego gitarzysty!

 

 

Tagi: