Gretchen Parlato dziękuje za 10 lat w NYC albumem live

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Jeremy Kotin / materiały wydawcy

Wokalistka Gretchen Parlato świętuje 10-lecie swojej obecność w Nowym Yorku nowym hipnotyzującym albumem live z DVD. Live in NYC będzie dostępny od 8 października na ObliqSound. Album pokazuje ewolucję utworów Parlato. Nagranie live zostało zrealizowane w Rockwood Music Hall z dwoma zespołami. W składzie znaleźli się:  Taylor Eigsti, Alan Hampton & Mark Guiliana oraz Taylor Eigsti, Burniss Earl Travis II & Kendrick Scott.
 
Dobra wokalistka, kusi nas żeby pomyśleć, poszukująca subtelności w pracy z utworem. Parlato czyni piosenki subtelnymi, pozornie bez wysiłku. Wymaga to nielada odwagi: utrzymanie tej łagodności, blasku, a może nawet geniuszu… Michael J. West, Washington City Paper

To nie przez jej blask i ciepły głos (...), przez twórcze frazy, wystrojone dźwięki wydobywane w taki sposób, który wymagałby większej uwagi. To, że nowojorscy młodzi instrumentaliści są szczęśliwi, że mogą grać z Gretchen Parlato, wynika z jednego faktu, że jest ona w takim samym stopniu muzykiem, w jakim są i oni. NPR Music


Po 10 latach od swojego przybycia do Nowego Jorku Gretchen Parlato jest uznawana obecnie za jedną z najbardziej pomysłowych i hipnotyzujących wokalistek swojego pokolenia. Przeprowadziła muzyczną przemianę w artystycznym połączeniu przestrzeni, faktury i eklektyzmu gatunków. Dzięki niej subtelność umieszczona w centrum stylistyki jazzowej nabrała mocy i znaczenia.

 
Dla Parlato wydanie Live in NYC jest możliwością wzięcia oddechu i spojrzenia wstecz na niezwykle aktywną i twórczą dekadę oraz okazją do uczczenia miasta, które pozwoliło jej na muzyczne działania. Ten album przedstawia ukochane występy na żywo, które wydarzyły podczas wspólnego koncertowana na całym świecie - mówi Parlato. Choć te najbardziej osobiste dla mnie zostały nagrane w Nowym Jorku. 2013 rok oznacza 10 lat nazywania NYC moim domem, po mojej przeprowadzce z Los Angeles.
 
Pomimo, iż Parlato występowała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. w Carnegie Hall, Hollywood Bowl, London Jazz Festival, North Sea & Montreal Jazz Festival, wybrała intymność Rockwood Music Hall dla tego specjalnego nagrania. Dwa różne wcielenia zespołów Parlato pojawiły się jednocześnie podczas dwóch nocy w grudniu 2012 aby dokonać nagrania Live in NYC. Przez te lata wspólnego koncertowania towarzyszyli mi: Taylor Eigsti, Alan Hampton, Mark Guiliana oraz Eigsti, Burniss Earl Travis II i Kendrick Scott. Każdy z zespołów ma swoją unikatową dynamikę i podejście do muzyki. Wiedziałam, że chcę zagrać z obydwoma tymi zespołami. Spędziłam tak wiele lat na trasach koncertowych z tymi wspaniałymi muzykami - wyjaśnia. Zawsze chciałam uchwycić i dzielić tę magiczną energię, połączenie i interakcję żywych wykonań. Śpiewanie z tymi muzykami inspirowało mnie i budowało, każdy z nich wspierał mnie i dawał mi wyzwanie jako wokalistce.

9 utworów na albumie (4 z nich można znaleźć na DVD dołączonym do płyty) zostało zaczerpniętych z trzech albumów Parlato. Słuchając albumu live można się przekonać, jak na przestrzeni lat ów materiał muzyczny został przekształcony. Muzyczna transformacja Gretchen Parlato była widoczna z każdym kolejnym albumem artystki, a jednak nowy album live stwarza możliwość zabrania w zacisze domowe muzykę, której do tej pory można było doświadczyć uczestnicząc tylko w koncercie w klubie czy na festiwalu.
 
Myślałam o przearanżowaniu utworów w taki sposób, by różniły od istniejących już wersji na albumach nagranych w studio - wspomina Parlato. Tak wiele rzeczy możemy zmienić w interpretacji i warstwie improwizacyjnej za każdym razem kiedy podchodzimy do muzyki. Do płyty audio live dołączone zostało DVD, bo wiem, że element wizualny pogłębia doświadczanie muzyki, której słuchamy. Szczególnie oglądanie wykonawców na żywo i obserwowanie wszystkich szczegółów, podejścia do muzyki i do instrumentów, do siebie wzajemnie jest szczególnie fascynujące - mówi Parlato.
 
Live In NYC dokumentując ewolucję piosenek i samej artystki uwiecznia zarówno energię pomieszczenia koncertowego, jak i ukazuje związek pomiędzy artystą a publicznością. Jest w swojej istocie radosnym wyrazem uznania Parlato dla tych, których spotkała na swojej drodze.


Gretchen Parlato
Od wygranej w 2004 roku: Thelonious Monk Institute International Vocal Competition, Parlato wydała trzy albumy znakomicie przyjęte przez krytykę: Gretchen Parlato (2005), In a Dream (2009), The Lost and Found (2011).
 
Parlato poprzez swoją niestrudzoną obecność sceniczną i zaagażowanie, liderowanie swojemu kwartetowi i występy z mistrzami jazzu: Wayn'm Shorter'em, Herbie'm Hancock'iem, Kenny'm Burrell'em i rozpoznawalnymi wokalistami: Anthony'm Hamilton'em and Gregory'm Porter'em zaskarbiła sobie wielu fanów.
Gretchen Parlato jest obecnie instruktorem w Manhattan School of Music.
 

Fragmenty albumu do wysłuchania pod linkiem:

https://soundcloud.com/dlmedia/sets/gretchen-parlato-live-in-nyc/s-5wfbx


www.gretchenparlato.com