Glass House Orchestra - Frank London i muzyka żydowska z Austro-Węgier

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Tomasz Łabędź

Frank London, jeden z najważniejszych trębaczy nowojorskiej, jazzowej sceny radical jewish culture, przedstawi w Muzeum POLIN swój niezwykły amerykańsko-węgierski zespół: Glass House Orchestra. Znakomici muzycy zabiorą nas w podróż po przedwojennych ulicach Budapesztu. Obok trąbki Londona zabrzmią m.in. gitary, skrzypce czy cymbały.

London to jedna z najważniejszych postaci renesansu muzyki żydowskiej w Nowym Jorku i na świecie. Jest członkiem i współzałożycielem legendarnej grupy The Klezmatics – z którą za album Wonder Wheel został w 2007 roku wyróżniony nagrodą Grammy za najlepszy album w kategorii world music. London to także słynna grupa Hasidic New Wave czy Klezmer Brass Allstars. Jeszcze bardziej imponująca jest lista artystów, którzy zapraszają trębacza do własnych projektów: od Chavy Alberstein, przez Lestera Bowie, Iggy’ego Popa po Johna Zorna. W Polsce możemy często słuchać go w Krakowie, gdzie od lat jest stałym bywalcem i gwiazdą Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Tym razem London zaprosił do współpracy siódemkę muzyków z USA i Węgier. Każdy z nich reprezentuje inną muzyczną tradycję i doświadczenia. Za pretekst do tego eksperymentu posłuży tradycyjna muzyka żydowska z Węgier. Nowy Jork reprezentować będą Aram Bajakian, młody gitarzysta znany ze współpracy z Lou Reedem i znakomicie przyjętych autorskich nagrań dla oficyny Johna Zorna: etnomuzykolog i skrzypek Jake Shulman-Ment, gigant argentyńskiego jazzu kontrabasista Pablo Aslan, a także Yonadav Halevy – jeden z najbardziej znanych izraelskich perkusistów jazzowych. Z Budapesztu do Muzeum POLIN przybędzie Miklós Lukács – jeden z najważniejszych wirtuozów i innowatorów tradycyjnych środkowo-europejskich cymbałów, wokalistka i skrzypaczka Edina Szirtes Mókus a także multiinstrumentalista łączący w swej grze jazz, folk i muzykę eksperymentalną - Béla Ágoston.

Na scenie spotka się więc muzyka ludowa z punk-rockiem i improwizowane szaleństwo z muzykologiczną nieustępliwością.

Partnerami koncertu są Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

30 czerwca, godz. 19.00, bilety: 40 zł (rzędy A-K) i 30 zł (rzędy L-W)

Bilety dostępne w kasach oraz internetowym systemie sprzedaży.

Tagi: