Gil Evans na 100 rocznicę urodzin! rozpoczęto nagrania płyty!

Autor: 
Redakcja

Gil Evans wielka postać w jazzowym świecie. Pianista, kompozytor, najwybitniejszy aranżer w historii jazzu, wieloletni współpracownik Milesa Davisa, z którym wspólnie stworzył płyty, będące kamieniami milowymi gatunku: „Miles Ahead”, „Porgy and Bess” i „Sketches of Spain”. Gil Evans pisał dużo, niektóre pomysły doczekały się nagrań, inne tylko koncertowych wykonań. Spora cześć jednak powstawała nawet nie do szuflady, jako szkice czekające na lepszy czas. Czas ten nadszedł teraz, okazało się bowiem, że kilka niepublikowanych dotychczas kompozycji jest w posiadaniu jego syna Milesa.

Tak więc na oczątku roku powstał pomysł, aby te nowoodkryte utwory zinstrumentować według sugestii mistrza, a potem nagrać i wydać na płycie.

„The Gil Evans Centennial Project: Newly-discovered works of Gil Evans” - taki tytuł nosi całe przedsięwzięcie.

Jak poinformował Rayan Trusdel – producent  i pomysłodawca całości, od wczoraj rozpoczął się po roku przygotowań oraz trzech dniach prób proces nagrywania odnalezionego materiału. Ma on potrwać kolejne trzy dni. W efekcie powstanie muzyka, która potem wydana zostanie na płycie kompaktowej i trafi do słuchaczy dokładnie w dniu 100 urodzin Gila Evansa 13 maja 2012r.

Wydanie płyty poprzedzi koncert prezentujący nagrane kompozycje, który odbędzie się 9 marca 2012 w sali koncertowej Lawrence University w Kansas – uczelni o być może najdłuższej tradycji szkolnictwa jazzowego w USA.

O szczegółach projektu można dowiedzieć się więcej na stronie http://www.gilevansproject.com/. I co ważne można jeszcze wesprzeć go finansowo.

„The Gil Evans Centennial Project: Newly-discovered works of Gil Evans” jest bowiem częścią idei ArtisShare, a więc pomysłem finansowanym przez miłośników muzyki z całego świata, którzy mogą wspierając go zgodnie ze swoimi chęciami, ale także i możliwościami finansowymi.