Gerald Cleaver i Larry Ochs - Pieśni jaskini

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W 2016 r. Gerald Cleaver i Larry Ochs znaleźli się w jaskini Portel na południu Francji. Na jej ścianach odnalezione zostały ślady bytności paleolitycznych ludzi. Taki początek miał album Songs of the Wild Cave, pierwsze na świecie wydawnictwo z improwizacją nagrane w sercu prehistorycznej komnaty. Album ukazał się nakładem RogueArt.

Ze względu na niszczenie naskalnych malunków muzycy nie mogli zrobić nagrania w Portel. Odbyło się ono w innej, podobnej jaskini. Co skłoniło ich do wybrania tak nietypowego studia nagrań? Perspektywa osiągnięcia szczególnej interakcji - choćby poprzez panującą tam ciszę. Jaskinia postawiła przed muzykami swoje wymagania: odmienione brzmienie dźwięków, efekty, które pojawiały się dzięki krzywiznom ścian, echo. Gerald Cleaver i Larry Ochs grali inaczej, bo w całkowitej ciemności słyszy się inaczej.

Miejsce to rezonuje nie tylko w sensie dźwiękowym, ale i historycznym. Improwizacja w przestrzeni z paleolitu pobudza wyobraźnię i zakrzywia czas – przeszłość spotyka się z chwilą obecną.

Tagi: