Gerald Clayton debiutuje w barwach Blue Note

Pianista Gerald Clayton opublikował „A Light”, kolejny nowy utwór zapowiadający jego debiutancki album w wytwórni Blue Note Records, Happening: Live at the Village Vanguard, który ukaże się 17 lipca.

Nagrany w legendarnym nowojorskim klubie jazzowym w kwintecie, który obok lidera tworzą jego wieloletni współpracownicy: Logan Richardson na saksofonie altowym, Walter Smith III na saksofonie tenorowym, Joe Sanders na basie i Marcus Gilmore na perkusji — Happening eksponuje wielowarstwową tożsamość Claytona jako lidera. Kwintet bierze na warsztat cztery z autorskich kompozycji Claytona, w tym „A Light” i „Rejuvenation Agenda”, jak również „Take the Coltrane” Duke’a Ellingtona, a utwór „Celia” Buda Powella oraz standard „Body and Soul” Clayton interpretuje w składzie okrojonym do tria.

„Zatytułowałem ten album Happening, by podkreślić fakt, że ta muzyka żyje, że mamy wiele wydarzeń przez cały rok, ale występy w Village Vanguard są jednymi z najbardziej wyjątkowych. To takie szczególne, święte miejsce dla muzyki. Możesz naprawdę poczuć obecność tego, co wydarzyło się w tej sali.”

 

Zdaniem Claytona, wymowa tego albumu zmieniła się w świetle globalnej pandemii. „Nagranie z zarejestrowanym koncertem na żywo nabiera nowego znaczenia teraz, kiedy nie możemy się już gromadzić w normalny sposób”, mówi artysta. „Mam nadzieję, że kiedy wrócimy do jakiejś normalności, ludzie będą skłonni dostrzec bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, że ta muzyka dzieje się tu i teraz, że jest ona żywą formą sztuki. Musimy naprawdę chodzić na te koncerty. Musimy fizycznie być w tych salach i stać się częścią tego doświadczenia. Mam nadzieję, że ten album może zaoferować ludziom odrobinę uwolnienia od izolacji, że przeniesie ich z powrotem do czasów, kiedy mogliśmy się gromadzić i celebrować naszą wspólną miłość.”

 

Tagi: