Gary Peacock, Marc Copland i Joey Baron na majowej odsłonie Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

8-go maja, w Klubie Żak, w ramach majowej odsłony festiwalu Jazz Jantar, usłyszymy trójmiejską grupę Critical Level, po której na scenie pojawią się Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.

Gary Peacock, Marc Copland i Joey Baron - trzy nazwiska, które doskonale zna każdy, nawet okazjonalny słuchacz jazzu. Formalnie zespół początkowo nie miał lidera, ale w rozmowie z dziennikarzem Ottawa Citizen Copland zdradził to, co wydaje się być oczywiste chociażby z uwagi na dorobek muzyków - wiodącą pozycję zajmuje tu Peacock, osiemdziesięcioletni kontrabasista, który współpracował z między innymi Milesem Davisem i Billem Evansem, a które przez skromność nie pokusił się o występowanie pod szyldem Peacock Trio, aż do momentu wydania pierwszego albumu grupy - Now This - w ubiegłym roku.

Mimo że na papierze zespół przypomina typowe fortepianowe trio, faktycznie daleki jest od stereotypowego rozdziału ról między poszczególnymi muzykami. Duży wpływ na takie brzmienie mają dwa tryby, w jakich Peacock gra na kontrabasie, jego „dwa światy”, jak sam określił to w jednym z wywiadów. W pierwszym instrument pełni funkcję prowadzącą, wysuwa się na front tak, jak zazwyczaj robią to saksofon czy fortepian. Dominuje zarówno we fragmentach solowych, jak i przy wspólnym podążaniu za nutami lub w trakcie improwizowanego uniesienia. W drugim ściśle współpracuje z perkusją przy tworzeniu jednej z najbardziej rozpoznawalnych sekcji rytmicznych współczesnego jazzu.

Na wydane w 2015 roku przez wytwórnię ECM (z którą Gary Peacock związany jest od ponad czterdziestu lat) Now This trafiło kilka starszych kompozycji kontrabasisty (Moor, Requiem czy Gaia, wydana po raz pierwszy dwadzieścia lat temu na albumie A Closer View Ralpha Townera), a także nowsze (Christa). Dwa utwory przygotował pianista Marc Copland, jeden perkusista Joey Baron, a dodatkowo wykorzystano kawałek Scotta LaFaro, który został napisany dla grupy Billa Evansa i już wielokrotnie można było usłyszeć jego wykonanie według Gary'ego Peacocka. 

CO? – Jazz Jantar: Gary Peacock / Marc Copland / Joey Baron
KTO? –   Gary Peacock, Marc Copland, Joey Baron
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 08/05/2016, 20:00
BILETY? –13 zł I pula / 23 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
50 zł I pula / 70 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
60 zł I pula / 80 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury 
80 zł I pula / 100 zł II pula – bez zniżek

Tagi: