FRE3JAZZDAYS Festival rusza już w najbliższy czwartek!

Autor: 
Redakcja

16 sierpnia w Kinie Praha ruszy druga edycja festiwalu FRE3JAZZDAYS FESTIVAL. Organizatorem wydarzenia jest tradycyjnie Dom Kultury Praga, a gospodarzem będzie tym razem Kino PRAHA, które z pomocą nowego operatora znów działa przy ulicy Jagiellońskiej 26 w Warszawie.

Festiwal nosi podtytuł "String Collection". Zainspirowało mnie do tego to, co zadziało się podczas pierwszej edycji festiwalu - wtedy instrumenty smyczkowe były reprezentowane dość licznie - w zespołach Transgress, Spejs, w kwintecie Wojtka Mazolewskiego jak i oczywiście w duecie braci Olesiów. Jest to też przecież tradycja polskiego jazzu - od Zbigniewa Seiferta przez Michała Urbaniaka czy Krzesimira Dębskiego. Tych wielkich mistrzów, nestorów polskiej wiolinistyki jazzowej na festiwalu zabraknie, bowiem to nie oni dziś wyznaczają w jazzie kierunki. Zaprosiliśmy ich następców - zapowiada Tomasz Kaliński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Każdego dnia będzie miał miejsce koncert specjalny - w czwartek będzie to Medulla - projekt braci Piotra i Pawła Steczków. Jego oryginalność opiera się na połączeniu nowoczesnych, syntetycznych brzmień z dawnymi instrumentami orientalnymi, takimi jak duduk, neyb czy kalyuka, oraz dźwiękiem elektrycznych skrzypiec. Romantyczne melodie subtelnie wplatają się w mocny, energetyczny bit i rozbudowane instrumentarium.
Jak ma się ich muzyka to jazzu? No nijak - przyznaje żartobliwie Kaliński - zapewniam jednak, że podczas koncertu przekonamy jak wyjściowy materiał z ich płyty może stać się przyczynkiem do muzycznej improwizacji w szerokim rozumieniu słowa "jazz".

Specjalnie na tegoroczną edycję FRE3JAZZDAYS muzycy przygotowali wspólny koncert z sekcją smyczkową z orkiestry AUKSO. Zostaną wykorzystane także 6-strunowe elektryczne skrzypce. Cały program jest znacznie rozbudowany i poszerzony o improwizacje oraz elementy muzyki filmowej i programowej.

Drugim koncertem tego wieczora będzie występ grupy, której na "smyczkowym" festiwalu zabraknąć nie mogło - Atom String Quartet - jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz. Tworzą go skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński oraz altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Od początków swojej działalności w 2009 roku zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej i „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W dorobku studyjnym zespołu znajdują się dwa albumy: „Fade in” z 2011 roku, nagrodzony Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”, oraz „Places” z 2012 roku.

W piątek, 17 sierpnia, zanim rozpoczną się emocje koncertowe zobaczyć będzie można w sali projekcyjnej film "Komeda, Komeda" (wstęp wolny dla posiadaczy biletu na festiwal).

Wieczorną sesję koncertową otworzy zespół FUTURETHNO, biorący na warsztat muzykę ludową pogranicza polsko-ukraińskiego. Muzycy przekładają ją na język jazzu, dodatkowo doprawiając elektroniką Wojtka Długosza, vel DJ Krime'a.

Piątkowym koncertem specjalnym będzie występ tria Marcina Olaka (gitara), Macieja Szczycińskiego (kontrabas) i Huberta Zemlera (perkusja). Muzycy zaprezentują materiał z dopiero co zarejestrowanej płyty "Crossing Borders", która jeszcze nie zdążyła ujrzeć sklepowych półek. Na krążku znalazły się m.in. 3 kompozycje Witolda Lutosławskiego. Swoje utwory dołożyli też członkowie wszyscy trio - m.in. "Infundybułę Chronosynklastyczną" Huberta Zemlera, do której inspiracją była twórczość literacka Kurta Vonegutta i muzyką Igora Strawińskiego. Projekt "Crossing Borders" będzie miał na FRE3JAZZDAYS swoją koncetową premierę.
Tego dnia, po koncertach w Kinie Praha, muzycy wezmą udział w jam session w klubie festiwalowym Sklad Butelek.

Dzień trzeci uświetni koncert tria Andrzej Bauer (wiolonczela), Adam Bałdych (skrzypce), Cezary Duchnowski (elektronika).
Obawiałem się jak dogadają się ze sobą muzycy z tak różnych pokoleń i światów. Kiedy się jednak spotkali, już po chwili rozmawiali ze sobą jakby wszyscy mieli 17 lat i ustalali szczegóły pierwszej, garażowej próby swojego zespołu punkowego - wspomina Tomasz Kaliński.
Występ tria będzie intrygującą zagadką na zakończenie festiwalu – muzycy zaprezentują przygotowany materiał dopiero podczas koncertu w Kinie Praha. Będzie to zderzenie wybitnych indywidualności, wirtuozów i „zawodowców” o ogromnym potencjale twórczym. Łączy ich tak wiele, jak dzieli. Wszyscy są gruntownie, klasycznie wykształconymi muzykami, których muzyczne pasje i światy na ogół są od siebie oddalone, ale mają też wiele wspólnego, co udowodnią w sobotni wieczór, 18 sierpnia.

2. FRE3JAZZDAYS FESTIWAL
STRING COLLECTION

Trzy dni polskiego jazzu i muzyki improwizowanej na Pradze

 

16 sierpnia, 19:00 - Medulla + Atom String Quartet
17 sierpnia, 19:00 - FuturEthno + Marcin Olak Trio
18 sierpnia, 19:00 - Andrzej Bauer, Adam Bałdych, Cezary Duchnowski


Kino Praha, ul. Jagiellońska 26
Bilety na poszczególne koncerty: 40 zł
Karnety na całość festiwalu: 99 zł

Od 4 sierpnia w kasach Kina Prah

 

Patronem medialnym festiwalu jest Jazzarium.pl

Tagi: