Francesco Cafiso na początek 23. Jazzu na Starówce

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Francesco Cafiso - włoski saksofonista. Jako „cudowne dziecko saksofonu” i  wielka nadzieja włoskiego jazzu, mając zaledwie 14 lat odbył trasę koncertową po Europie z Wyntonem Marsalisem, który odkrył talent chłopca z sycylijskiego miasteczka Vittoria. 1-go lipca zainaugruje 23. edycję festiwalu Jazz na Starówce.

Francesco Cafiso urodzony 24 maja 1989 roku w Vittoria na Sycylii jest jednym z najmłodszych talentów w historii jazzu. Jest absolwentem klasy fletu Musical Institute Vincenzo Bellini w Catania oraz jazzu w Corelli Conservatory w Messinie.

Decydującym momentem w jego karierze było spotkanie z Wyntonem Marsalisem w 2002 roku podczas festiwalu w Pescara. Wynton Marsalis zauroczony talentem młodego saksofonisty z sycylijskiego miasteczka Vittoria, zaprosił go na europejskie tournee swojego zespołu. Od tej chwili Francesco zdobywa doświadczenie w wielu krajach Europy i gra z największymi jazzmanami.

Jest laureatem ważnych nagród miedzy innymi: Massimo Urbani National Award w Urbisaglia, Euro Jazz Award w Lecco, the International Jazz Festivals Organization Award w Nowym Jorku, World Saxophone Competition w Londynie, Top Jazz, New Star Award in Giappone (Swing Journal) oraz Django d’Or w Rzymie. W 2004 roku był gościem specjalnym festiwalu San Remo, rok pozniej japońskie pismo jazzowe nagrodziło go New Stars Awards, nagrodą przyznawaną młodym zagranicznym talentom, a niemal natychmiast włoskie pismo branżowe ogłosiło go najlepszym młodym talentem roku.

Francesco grał z muzykami światowej sławy jak: Hank Jones, Dave Brubeck, Cedar Walton, Jimmy Cobb, Ben Riley, Ray Drummond, Lewis Nash, James Williams, Joe Lovano, Christian McBride, George Mraz, Kenny Wheeler, Enrico Rava, Stefano Bollani.

W 2009 roku wystąpił w Białym Domu w Waszyngtonie podczas uroczystości na cześć prezydenta B. Obamy urządzonej w dzień pamięci Martina L.Kinga Jr.. W tym samym roku Umbria Jazz Foundation ogłosiła go włoskim ambasadorem jazzu.

Był gościem wielu międzynarodowych festiwali, występował w wielu prestiżowych miejscach: “The Best Italian Jazz” podczas targów Expo w Szanghaju, w Londynie podczas Olimpiady. W 2013 został wybrany by grać i reprezentować Włochy podczas roku kultury włoskiej w USA. Rok pózniej, w uznaniu dla krzewienia sycylijskiej muzyki jazzowej, otrzymał “Grand Award of Merit” od “American Society of the Italian Legions of Merit”.

Na koncie ma 16 autorskich płyt, a “3” jest jego ostatnim projektem – zestawem trzech płyt "Contemplation", "La banda", "20 cents per note", do których skomponował wszystkie utwory. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu odbywającym się w jego rodzinnym, sycylijskim miasteczku “ Vittoria Jazz Festival”.

CO? – 23. Jazz na Starówce: Francesco Cafiso Quartet
KTO? – Francesco Cafiso, Mauro Schiavone, Dario Deidda, Adam Pache Barrington
GDZIE? – Rynek Starego Miasta, Warszawa
KIEDY? – 01/07/2017, 20:00
BILETY? – wstęp wolny