Fortuna / Dys – „Maciejewski Variations - premiera już dziś

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W dniu dzisiejszym, 18 listopada 2014 r. będzie miała miejsce premiera nowego albumu Macieja Fortuny i Krzysztofa Dysa – „Maciejewski Variations”, który stanowi autorskie spojrzenie muzyków na twórczość Romana Maciejewskiego.

Kształt kompozycji zdominowany został przez formę wariacji potraktowanej w sposób typowy dla muzyki improwizowanej. Oryginalny materiał motywiczny stał się jedynie punktem wyjścia dla dalszego przetworzenia kompozycji. Na płycie znalazły 3 premierowe utwory: „Eko”, „Drommen” i „Fjattrad”.

Nagranie zostało zrealizowane w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu w dniach 18-19 sierpnia 2014 roku. Projekt powstał przy wsparciu miasta Leszno, a także Wojciecha Maciejewskiego, brata kompozytora, który udostępnił muzykom rękopisy oraz niósł nieocenioną pomoc merytoryczną i motywował w realizacji projektu.

Maciej Fortuna i Krzysztof Dys wywodzą się z dwóch różnych światów muzycznych, ale znani są głównie ze swoich dokonań na polu muzyki jazzowej i improwizowanej. Projekt  Fortuna/Dys zdobył uznanie krytyków sceny jazzowej w ubiegłym roku 2013, kiedy to  duet wydał album „Tropy”. Szeroko recenzowana płyta okazała się jednym z wydawnictw  roku wg PolishJazz, a także zdobyła ogromną ilość pozytywnych recenzji m.in. na portalu allaboutjazz.com.

Tagi: