Fodder On My Wings - najważniejszy album późnego okresu twórczości Niny Simone po raz pierwszy w formacie standardowym i hi-res audio

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Najważniejszy album późnego okresu twórczości Niny Simone, Fooder on my Wings, wydany na cd oraz w szerokiej dystrybucji cyfrowej po raz pierwszy w formacie standardowym i hi-res audio. Album dostępny od 10 kwietnia nakładem Verve.

Nagrany w 1982, niedługo po przeprowadzce do Paryża, Fodder On My Wings, był jednym z ulubionych albumów Niny Simone, ale pozostaje jednym z najmniej znanych. Został nagrany dla małej francuskiej wytwórni i był trudno dostępny od pierwszego wydania. Fodder On My Wings zostanie ponownie wydany 10 kwietnia przez Verve/UMe na CD a także po raz pierwszy będzie szeroko dostępny cyfrowo, zarówno w wersji standardowej, jak i hi-res audio. Oryginalny album zostanie poszerzony o trzy dodatkowe utwory z sesji nagraniowych z rzadkiej francuskiej reedycji wydanej w 1988 roku. Energetyczny utwór otwierający „I Sing Just To Know That I’m Alive,” który Simone często wykonywała w późniejszych latach, jest już dostępny w streamingu oraz do ściągnięcia w cyfrowej przedsprzedaży. Posłuchaj/zamów Fodder On My Wings:

Mniej znana, ale ważna część muzycznej historii Simone, Fodder On My Wings, zawiera głęboko osobiste piosenki, w tym wspomniane wcześniej „I Sing Just To Know That I'm Alive” i „I Was Just A Stupid Dog To Them,” jak również liryczna improwizacja na temat śmierci ojca w „Alone Again (Naturally).” Simone mieszkała we Francji, kiedy nagrywała ten album, w poczuciu samotności i w okresie pogarszającej się choroby psychicznej. Jej życie rodzinne zostało złamane. Z tej rozpaczy zrodził się jeden z wielu wyróżniających się na tej płycie utworów, tytułowy „Fodder In Her Wings”. Pitchfork umieścił go na swojej liśce 33 najsłynniejszych utworów Simone, i napisał o nim, że to kompozycja, która „uchwyciła z zaskakującą intymnością ból tego okresu i do której Simone wracała w ciągu następnej dekady; trzy lata później nagrała kolejną wersję tego utworu, a także włączyła go do kilku albumów live, łącznie z zachwycającym wykonaniem na Let It Be Me z 1987 roku.” Pitchfork dodał dalej, że „wokal Simone sprawia, że utwór o umęczeniu i porażce ma atmosferę buntu; to mądre słowo od kogoś, kto sam to przeżył i może opowiedzieć tę historię.”

Przez lata album był wielokrotnie poddawany ocenie i zyskał uznanie jako wydawnictwo o dużym znaczeniu w bogatym katalogu Simone. W recenzji albumu z 2005 roku, Jazz Times chwali płytę, a zwłaszcza jej emocjonalne wykonanie „Alone Again (Naturally),” pisząc: „Rdzeń tego albumu stanowi rzadki przykład prawdziwej Simone pozbawionej jakichkolwiek masek i upiększeń. Jej osobisty ból eksploduje w „Alone Again (Naturally)” Gilberta O’Sullivana w refleksję o umierającym ojcu, która przechodzi od rozgoryczenia do ostrożnego pojednania.”

Płyta nagrana w czasie, gdy Simone czuła się ożywiona przez swoje otoczenie i muzyków afrykańskich, których poznała w nowo zamieszkałej Francji, Fodder On My Wings to obowiązkowy album Simone wydany ponownie po długim czasie, którego można słuchać tak, jak się lubi.
 

Tagi: