Fire Music - Thurston Moore i Nels Cline zapraszają do kina

Autor: 
Redakcja

Na portalu Kickstarter pojawił się projekt filmu dokumentalnego w reżyserii Toma Surgala „Fire Music”. Obraz zapowiadany jest jako pierwsza poważna próba opowiedzenia filmem historii free jazzu - jednego z najbardziej innowacyjnych i najbardziej niedocenianych zjawisk w historii muzyki. Producentami obrazu są Thurstone Moore i Nels Cline. Wszyscy zarazem zapraszają nas do wsparcia tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

CO?
Prace nad filmem rozpoczęły się 4 lata temu. Do tej pory Surgal zgromadził przeszło 300 godzin materiału. Wśród nich są m.in. wysokiej jakości rejestracje koncertów Johna Tchicaia, Petera Brotzmana i Hana Benninka, Dave’a Burrella, Paula Lyttona i Kena Vandemarka, Evana Parkera czy Marshalla Allena. Obok nich w filmie wypowiadają się m.in. Ornette Coleman, Sam Rivers, Wadada Leo Smith, Oliver Lake, Roswell Rudd, Bobby Bradford, Rashied Ali, Gato Barbieri, Barry Guy, Trevor Watts, Barry Altschul czy zdobywca 6 nagród Grammy, historyk jazzu Gary Giddins.
6 z nagranych freejazzowych gigantów nie można już będzie dopytać - nie ma ich już wśród nas. Dla innych nagrania do filmu były pierwszą szansą do tego, by opowiedzieć swoją historię i własny punkt widzenia na muzykę free.

KTO?

Reżyser filmu - Tom Surgal - to ceniony autor teledysków dla zespołów takich jak Sonic Youth, Pavement czy Blues Explosion. Współpracował także m.in. z Brianem DePalmą. Tom jest także muzykiem, koncertującym u boku m.in, Nelsa Cline’a (Wilco), Thurstona Moore’a (Sonic Youth), Jima O'Rourke czy Mike’a Watta. (Minutemen, The Stooges). Tom bywa także kuratorem muzycznym. W tej roli wystąpił m.in. programując cały miesiąc muzycznych wydarzeń w słynnym klubie Johna Zorna The Stone. W domowym zaciszu Tom posiada jedną z największych kolekcji nagrań freejazzowych.

Dystrybucją filmu zajmie się Dan Braun z firmy Submarine Entertainment,odpowiedzialnej za sukcesy takich filmów jak nagrodzone Oscarem „Suger Man”, „Człowiek na linie” czy „Super Size Me”. Gotowy dokument ma zostać zaprezentowany na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych: Sundance Film Festival, Berlin Film Festival, SXSW i Toronto International Film Festival.

ILE?
Czego więc jeszcze trzeba? Pieniędzy. Do tej pory projekt ten oparty był na, mówiąc kolokwialnie, zajawce wszystkich osób zaangażowanych w proces twórczy. Czas jednak zatrudnić na pełen etat montażystę oraz kilku researcherów, którzy przekopywać będą archiwa w poszukiwaniu niepublikowanych dotąd materiałów. Twórcy filmu chcieliby także zatrudnić kilku grafików i artystów wizualnych, którzy przygotowaliby animacje, które wzbogacą warstwę wizualną obrazu.

Podstawowy cel zbiórki na Kickstarterze to 37 tysięcy dolarów, ale twórcy mówią otwarcie: im więcej pieniędzy tym bogatszy film: więcej animacji, więcej licencji na wykorzystanie archiwów itd - i bogatszy film. Reżyser ani producenci filmu nie pobierają za swoją pracę honorarium. Każdy cent ze zbiórki na Kickstarterze zostanie przeznaczony na film.

CO Z TEGO BĘDĘ MIAŁ?
Kickstarter nie jest tylko kapeluszem na datki. W okół konkretnych projektów buduje się wspólnota ludzi, którym zależy na ich realizacji. Tak jest i tym razem. Osoby, które wesprą powstanie „Fire Music” będą mieli wgląd w kolejne etapy produkcji. Gotowe sekwencje filmu będą udostępniane internautom z prośbą o ich opinie.

By dołączyć do drużyny Fire Music wystarczą 2 dolary. Za taki datek otrzymamy podziękowania od ekipy oraz mailowe wiadomości dotyczące postępów w produkcji filmu.
Za 24 dolary otrzymamy cyfrową kopię filmu (link do pobrania) i latem 2016 będziemy mogli jako pierwsi cieszyć się „Fire Music”.
Za 50 dolarów, obok linku do filmu otrzymamy pdfową publikację autorstwa Toma Surgala: „Introduction to Free Jazz” zawierającą m.in. listę najznakomitszych nagrań w historii tego gatunku - a także odręczny liścik od Nelsa Cline’a lub Thurstone’a Moore’a na temat roli free jazzu w sztuce. Przed premierą filmu otrzymamy wgląd w kolejne etapy montażu z możliwością przekazania swoich uwag twórcom.
Za 75 dolarów można przytulić wszystkie powyższe nagrody oraz limitowaną, numerowaną edycję filmu na DVD z autografami twórców.
Im większa dotacja tym więcej nagród - T-Shirty, zdjęcia, zaproszenia na premiery. Za 5 tysięcy dolarów zyskamy tytuł współproducenta filmu a nasze nazwisko pojawi się w napisach otwierających „Fire Music”.

GDZIE MAM PODPISAĆ?
Wszystkie informacje dotyczące zbiórki dostępne są tutaj: https://www.kickstarter.com/projects/1887394670/fire-music-a-history-of-...
 

Tagi: