Finał Ad Libitum - dziś retransmisja w Dwójce!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Dziś na falach radiowej Dwójki o godzinie 19:30 odbędzie się transmisja jednego z najważniejszych muzycznych wydarzeń na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Przed miesiącem na finał festiwalu Ad Libitum w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego zagrała London Jazz Composers Orchestra Barry’ego Guya. Zespół, który w Polsce wystąpił po raz pierwszy wykonał kompozycję Harmos.

Tak o tym koncercie pisała na naszych łamach Anna Początek:

„Harmos” jest bytem osobnym, stale przekształcającym się stworzeniem, magią. Jednocześnie jest dziełem (dziełami) kilkunastu indywidualności, którzy współtworzą z niespotykaną atencją i kulturą. Szacunek dla słuchacza jest niemal słyszalny, nie ma chwili wątpliwości, że zespół gra dla wszystkich zgromadzonych na widowni i dla każdego z osobna. Przez cały koncert czułam się tak, jakby każdej sekundzie, każdemu dźwiękowi towarzyszył przekaz: tak, po to tutaj jesteśmy, by pokazać ci piękno, które dane nam jest wyłaniać z bezkresu muzyki.

Barry Guy to kompozytor, improwizator, kontrabasista, którego wszechstronne zainteresowania sięgają od improwizacji barokowej, przez nową muzykę, do jazzu i swobodnej improwizacji.

W radio usłyszymy dziś dwie z trzech części koncertu finałowego, który odbył się 12 października tego roku. Pierwsza to duet Barry'ego Guya ze skrzypaczką Mayą Homburger. Druga część to koncertu to oczywiście Harmos i London Jazz Composers Orchestra

Program:

wyk. Barry Guy kontrabas, Maya Homburger skrzypce
Heinrich Ignaz Franz BIBER  - Annunciation z I Sonaty misteryjnej, György KURTÁG - Hommage à J.S.B. (opr. Barry Guy), Thus it happened, Barry GUY - Celebration, Tales of  Enchantment
**
wyk. London Jazz Composers Orchestra:
Barry Guy - "Harmos"

Na koncert zaprasza Przemysław Psiukuta.

Początek retransmisji: 14 listopada (czwartek), godz. 19.30

Tagi: